Pielgrzymi dotarli do Ostrej Bramy

32. Międzynarodowa Piesza Pielgrzymka z Suwałk do Wilna

Po dziesięciu dniach wędrówki 32. Międzynarodowa Piesza Pielgrzymka z Suwałk do Wilna w niedzielę (24.07) dotarła do sanktuarium Matki Miłosierdzia w wileńskiej Ostrej Bramie.

 

W wileńskim sanktuarium pątników powitał abp Stanisław Gądecki oraz bp Jerzy Mazur. Wszyscy pątnicy leżąc krzyżem dziękowali Bogu i Matce Najświętszej za przeżyty czas rekolekcji w drodze. Pielgrzymi do Wilna szli z prywatnymi intencjami. Zwieńczeniem pielgrzymowania była wspólna Msza św. przed cudownym obrazem Matki Bożej Miłosierdzia w Ostrej Bramie, której przewodniczył abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

 

Ks. Michał Słojewski, kierownik suwalskiej pielgrzymki podkreślił, że był to szczególny czas łaski. Przypomniał, że w poprzednich latach pielgrzymki z powodu pandemii miały ograniczony zakres. – Czuć ducha radości i wdzięczności za to, że mamy tę ogromną łaskę pielgrzymować. Tym bardziej, że hasło pielgrzymki 'Odwagi! Ja jestem!’ zachęca do porzucenia strachów i lęków oraz wyjścia na nowo na trudne ścieżki swojego życia  – wyjaśnia. Pielgrzymi doświadczyli wspaniałej gościnności zarówno na terytorium Polski, jak też Litwy. Duchowny zaznacza, że cechą charakterystyczną pielgrzymki są spotkania pielgrzymów z Polakami mieszkającymi na Wileńszczyźnie.

 

Hasło tegorocznego pielgrzymowania brzmiało: „Odwagi! Ja jestem” (Mt 14,27). Suwalska pielgrzymka po raz pierwszy wyruszyła do Ostrej Bramy w 1991 r., po odzyskaniu przez Litwę niepodległości. Miała być dziękczynieniem za wolność narodów Europy Środkowo-Wschodniej i za upadek reżimów komunistycznych w tej części świata. Kult Matki Ostrobramskiej od stuleci rozwijał się nie tylko wśród Polaków, ale także Litwinów, Łotyszy, Białorusinów i Ukraińców.

 

Foto: Diecezja Ełcka

Dodaj komentarz