W niedzielę (15.10) o godzinie 7:00 rano otwarte zostały lokale wyborcze i rozpoczęło się głosowanie w wyborach parlamentarnych, a także ogólnokrajowym referendum.
W całym kraju trwają wybory do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej 2023 r. Polacy wybierają 460 posłów na Sejm oraz 100 senatorów. Głosowanie zaczęło się o godzinie 7:00 i potrwa do godziny 21:00. Karta do głosowania zostanie wydana wyłącznie po okazaniu dokumentu tożsamości, dlatego udając się lokalu wyborczego należy mieć przy sobie dokument tożsamości ze zdjęciem albo skorzystać z dowodu w aplikacji mObywatel. Od komisji otrzymamy trzy karty do głosowania. Po jednej do głosowania w wyborach do Sejmu i Senatu oraz jedną z referendum. Pamiętajmy, że każde głosowanie jest osobne. Każdy obywatel może sam zdecydować, czy chce wziąć udział w referendum i ewentualny brak udziału należy zgłosić komisji. W podobny sposób można np. zrezygnować z głosowania w wyborach do Senatu.
Głosować możesz tylko na jedną listę kandydatów/na jednego kandydata stawiając na karcie do głosowania znak "x" (co najmniej dwie przecinające się linie w obrębie kratki) w kratce z lewej strony obok nazwiska jednego z kandydatów z wybranej listy. W tym roku wyborom parlamentarnym towarzyszy referendum. Podczas głosowania obywatele będą mogli wyrazić swoje zdanie na dany temat i tym samym swoją wolę co do sposobu rozstrzygnięcia konkretnych kwestii. Aby referendum było wiążące ponad 50% obywateli uprawnionych do głosowania musi wziąć w nim udział.
Cisza wyborcza obowiązuje od północy 13 października i trwa do zakończenia głosowania w niedzielę 15 października. Nie wolno w tym czasie agitować, publikować sondaży i prowadzić innego typu działalności mającej zachęcać lub zniechęcać do głosowania na kandydatów w wyborach do Sejmu oraz Senatu. Sondażowe wyniki wyborów poznamy dziś o godzinie 21, natomiast oficjalne wyniki powinny być znane 17 października.