Prawie 1000 młodych osób z woj. podlaskiego, zapisało się na konsultacje strategii na rzecz młodego pokolenia. Efektem jest kilkaset pomysłów i rozwiązań, które posłużą w tworzeniu rządowego, wieloletniego planu działań w obszarach kluczowych dla młodych Polaków.
Minister Piotr Mazurek, pełnomocnik Rządu do spraw Polityki Młodzieżowej w trakcie konsultacji podkreślił jak ważne jest wsłuchiwanie się w głos młodych ludzi, którzy najlepiej znają swoje oczekiwania i potrzeby a przez wiele lat nie mieli możliwości zabierania głosu w sprawach dla nich najważniejszych. Pełnomocnik dodał również, że każdy głos jest ważny i zdanie każdej osoby zostanie uwzględnione, niezależnie od poglądów czy bez względu na to, jakie dana osoba reprezentuje środowisko czy organizację.
- 1000 młodych ludzi zgłosiło swój udział w konsultacjach strategii RP na rzecz młodego pokolenia dla woj. podlaskiego. Jestem przekonany, że zgłoszone dziś pomysły i rozwiązania wniosą istotny wkład do rządowej strategii dla młodzieży - powiedział Piotr Mazurek, Pełnomocnik rządu ds. Polityki Młodzieżowej, inicjator konsultacji.
Uczestnicy podlaskich konsultacji podkreślali w trakcie pracy w pokojach tematycznych merytoryczność dyskusji, zarówno w sprawach dotyczących regionu, jak i tych dotyczących wszystkich w skali ogólnopolskiej. Praca w pokojach cechowała się również przyjazną atmosferą i szacunkiem wobec każdego z uczestników. Konsultacje strategii RP na rzecz Młodego Pokolenia to pierwsza w historii inicjatywa, w której przedstawiciel administracji rządowej zaprasza wszystkich młodych Polaków do tworzenia strategii państwa polskiego a tym samym do wspólnego decydowania o przyszłości Polski.
W Konsultacjach, wraz z Ministrem Piotrem Mazurkiem, wzięli również udział wicewojewoda podlaski Tomasz Madras oraz podlaska Kurator Oświaty Beata Pietruszka. Wicewojewoda podkreślał jak ważne jest to, że na konsultacje zgłosiły się osoby z tak wielu środowisk co może oznacza nieco odmienne spojrzenie na Polskę ale pozwoli lepiej dopasować rządową strategię do potrzeb wszystkich młodych ludzi.
Dziękuję wszystkim, którzy biorą udział w konsultacjach i zgłoszą swoje uwagi. Każdy merytoryczna opinia może mieć znaczenie. Chcemy usłyszeć autentyczny glos młodych ludzi o tym, czego potrzebują, czego się obawiają i jakie maja oczekiwania wobec Państwa.
Uczestnicy konsultacji podzieleni byli na sześć zespołów tematycznych, w których poruszali tematy związane z „edukacją i szkolnictwem wyższym”, „rynkiem pracy i przedsiębiorczością”, „społeczeństwem obywatelskim i kulturą”, „polityką społeczną, prorodzinną i mieszkaniową”, „zdrowiem i sportem” oraz „ekologią i klimatem”. W dotychczasowych konsultacjach w 8 województwach wzięło udział 10 tys. młodych ludzi, którzy zgłosili 4 tys. spostrzeżeń i problemów oraz 2,5 tys. propozycji rozwiązań problemów.
Organizatorem konsultacji jest Pełnomocnik Rządu ds. Polityki młodzieżowej Piotr Mazurek wraz z Radą Dialogu z Młodym Pokoleniem - pierwszym w historii Polski organem dialogu obywatelskiego pomiędzy młodym pokoleniem Polaków a najważniejszymi instytucjami państwowymi.