Kolejne obchody 76. rocznicy Obławy Augustowskiej

 obchody związane z 76. rocznicą Obławy Augustowskiej

W niedzielę (18.07) w Gibach po raz drugi odbyły się obchody związane z 76. rocznicą Obławy Augustowskiej.

 

Samorządowcy, mieszkańcy gminy Giby i poczty sztandarowe oddali wczoraj hołd ofiarom Obławy Augustowskiej. Przed południem odbyła się Msza Święta w kościele pod wezwaniem świętej Anny w Gibach, a następnie zebrani udali się pod Pomnik Ofiar Obławy Augustowskiej oddać hołd pomordowanym Patriotom. Całość zakończyła wspólna agapa na placu obok hali sportowej. 

 

Dzień wcześniej, w sobotę (17.07) odbył się rajd rowerowy śladami Ofiar Obławy Augustowskiej, a w piątek (16.07) wieczornica przy Gminnym Ośrodku Kultury. Organizatorem wydarzenia była Gmina Giby, Parafia Rzymskokatolicka w Gibach i Instytut Pamięci Narodowej – Oddział w Białymstoku. Współorganizatorami są Komitet Społeczny Mieszkańców Gminy Giby, Gminny Ośrodek Kultury, Stowarzyszenie Łagierników Pamięci Żołnierzy AK, Sejneńskie Towarzystwo Opieki nad Zabytkami, Związek Sybiraków Oddział Augustów. Patronem Honorowym jest Urząd Kombatantów i Osób Represjonowanych.

 

Dodajmy, że tydzień wczesniej również odbył się obchody związane z 76. rocznicą Obławy Augustowskiej, zorganizowane przez Związek Pamięci Obławy Augustowskiej z Lipca 1945 Roku oraz Komitet Obchodów 76. Rocznicy Obławy Augustowskiej pod przewodnictwem posła Jarosława Zielińskiego.

 

Obława Augustowska była największą masową zbrodnią na narodzie polskim po zakończeniu II wojny światowej. W lipcu 1945 r. oddziały Armii Czerwonej, przy pomocy Wojska Polskiego oraz funkcjonariuszy i współpracowników Urzędu Bezpieczeństwa, przeprowadziły szeroko zakrojoną akcję pacyfikacyjną na terenie Puszczy Augustowskiej i jej okolic, określaną mianem Obławy Augustowskiej.

 

Oddziały sowieckie przetrząsały lasy i wsie, aresztując podejrzanych o kontakty z polską partyzantką niepodległościową. Nie jest znana dokładnie ani data początkowa, ani końcowa operacji - najczęściej umieszcza się ją między 12, a 28 lipca. Zatrzymano kilka tysięcy osób, część z nich więziono i poddawano brutalnemu śledztwu. Ich dalsze losy oraz miejsce pochówku nie są do dziś znane. Śledztwo w tej sprawie prowadzi Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Białymstoku. 
 

Foto: Gmina Giby

2 Komentarzy

A gdzie jest Zieliński? To już samorządowcy nie mogą poprzestać na jednych obchodach rocznicy tylko muszą dreptać dwa razy razem ze służbami mundurowymi? Czemu to ma służyć bo komu to wiadomo.

Dodaj komentarz