Suwalski Ośrodek Kultury świętuje 10. urodziny

inauguracja 17. sezonu Suwalskiej Orkiestry Kameralnej 2023/2024

 

Wernisaż wystawy "10 lat Suwalskiego Ośrodka Kultury" i inauguracja 17. sezonu Suwalskiej Orkiestry Kameralnej to wydarzenia, które przygotował w piątek (15.09) SOK z okazji 10-lecia istnienia placówki. 


24 maja 2013 roku z połączenia dwóch instytucji: Młodzieżowego Domu Kultury i Regionalnego Ośrodka Kultury i Sztuki powstał Suwalski Ośrodek Kultury. To największa tego typu instytucja w Suwałkach i regionie. Budynek został oddany do użytku jesienią 2012 roku, ale to wiosną 2013 roku rozpoczęła się działalność merytoryczna, stąd też w tym roku przypada świętowanie jubileuszu. 

 

Obchody rozpoczęły się dziś wernisażem wystawy malarstwa i rysunku Ewy Miazek w Galeria Sztuki Współczesnej Chłodna 20 na ulicy Noniewicza. Autorka w swoich pracach starała się pokazać zdarzenia i zjawiska, które dotyczą sytuacji związanych z naszym działaniem i myśleniem o budowaniu symboli wszelkiego Kultu i wiary. Są to świątynie, meble kultu, totemy, wizerunki przewodników wiary, kapłanów. W jej obrazach zwykle towarzyszy owym wizerunkom także Tumult – zamieszki, manifestacje, procesje, które wyrażają gwałtowną niezgodę wobec wyblakłych autorytetów. Jej inspiracją były m.in. stare średniowieczne i renesansowe obrazy i freski.

 

Wieczorem w Patio Suwalskiego Ośrodka Kultury przy ulicy Jana Pawła II odbył się kolejny wernisaż, tym razem stricte poświęcony już dziesiątym urodzinom placówki. Na wystawie pod tytułem "10 lat Suwalskiego Ośrodka Kultury" można zobaczyć prezentację zdjęć, wspomnień z minionej dekady w kulturalnym centrum Suwałk.

- Dziesięć lat to nie jest wcale jeszcze tak dużo, do pełnoletności jak to się mówi jeszcze trochę nam brakuje. Odwiedziło nas przez ten czas około milion osób, odbyła się masa różnych wydarzeń. Myślę, że ten czas należy zaliczyć do bardzo udanych. Długo czekaliśmy na te sale. Dziś mamy trzy piękne sale. Ja działam w kulturze od 40 lat i kiedy byłem wykonawcą, akompaniatorem, czy w zespole Pieśni i Tańca Suwalszczyzna to nie mieliśmy się gdzie podziać. Tułaliśmy się po różnych szkołach, po różnych salach. Teraz nareszcie mamy piękne sale i warunki, klimatyzowane pomieszczenia. Mamy garderoby, odpowiedni sprzęt, żeby nagłośnić solistów. To wielkie osiągnięcie naszego samorządu, który miał odwagę to zrobić. Było warto i dzisiaj mieszkańcy cieszą się z tego, że mogą tutaj przyjść, przyprowadzić swoje dzieci na różne zajęcia oraz zobaczyć tak zwaną kulturę wysoką. A czego życzyć na następne lata? Żeby nie były gorsze od tych. Wiemy, że jeśli chodzi o sprawy finansowe to nie jest łatwo i co roku jest trochę ciężej, ale mamy nadzieję, że dzięki przemysłowi kreatywnemu i dzięki sponsorom, którzy są bardzo przychylni, damy radę - mówił Ignacy Ołów, obecny dyrektor Suwalskiego Ośrodka Kultury.

Na zakończenie piątkowych wydarzeń w sali SOK im. Andrzeja Wajdy miała miejsce inauguracja 17. sezonu Suwalskiej Orkiestry Kameralnej 2023/2024, pod dyrekcją Cezarego Gójskiego. Zebrani na sali widzowie zobaczyli spektakl „W krainie Czardasza”, klasyczną operetkę, która bawi, śmieszy i wzrusza - jest bowiem pełna dowcipnych dialogów oraz zgrabnych, wpadających w ucho melodii w rytmie czardasza.

 

Kolejne wydarzenia zaplanowano na sobotę 16. września. Najpierw organizatorzy zapraszają na Dzień Otwarty w SOO, podczas którego można będzie zobaczyć jak wygląda praca w ośrodku kultury i czym zajmują się instruktorzy. Będzie można porozmawiać z prowadzącymi, zapytać o nabory i obejrzeć pracownie. Organizatorzy zapraszają w godzinach od 12.00 do 16.00 do budynków Suwalskiego Ośrodka Kultury – ul. Jana Pawła II 5 i ul. Noniewicza 71. Natomiast o godzinie 17.00 w Sali Kameralnej SOK odbędzie się koncert Rockowy Zespołów SOK. Na scenie zaprezentują się zespoły z pracowni Tomasza Kierejszy oraz gościnnie zespół Limpa. Wstęp wolny. 

 

Dodajmy, że główna atrakcja obchodów, czyli koncert BISZ, MARIKA, MATYLDA/ŁUKASIEWICZ został odwołany przez dyrektora SOK. 

 

Dodaj komentarz