Jak używać boi asekuracyjnej do snorkelingu?

Jak używać boi asekuracyjnej do snorkelingu?

 

Snorkeling, zwany również nurkowaniem z fajką, jest szansą na poznanie piękna podwodnego świata. Pozwala na aktywne spędzenie wakacji, dla wielu osób będzie również ciekawym doświadczeniem i początkiem nowego hobby. Z racji, że jest to aktywność wymagająca zanurzenia się pod powierzchnią wody, należy przestrzegać obowiązujących zasad bezpieczeństwa oraz dysponować odpowiednim sprzętem.

 

Snorkeling - dużo zabawy nie tylko na wakacjach

Snorkeling to zdecydowanie jeden z najciekawszych sportów wodnych. Rozrywka pozwala na oglądanie podmorskiego świata przy użyciu głównie maski oraz rurki do nurkowania. Z perspektywy użytkownika wymaga on jedynie podstawowych akcesoriów. Niezbędny ekwipunek określa się mianem „sprzętu ABC”, gdyż składa się z:

  • rurki oddechowej,
  • maski (pełnotwarzowej lub na oczy i nos),
  • płetw.

 

Elementem dodatkowym, ale niezwykle istotnym, jest natomiast boja, która zwiększa bezpieczeństwo i widoczność w trakcie zanurzenia. 

 

Przed udaniem się na odkrywanie podwodnego świata, należy sprawdzić warunki atmosferyczne. Warto wybierać spokojniejsze miejsca, gdzie nie ma silnych prądów i wysokich fal. Te mogą stanowić bezpośrednie zagrożenie dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z snorkelingiem. Co więcej, schodzenie pod wodę w takich warunkach będzie utrudnione, a widoczność bardzo ograniczona. 

 

Czym jest boja asekuracyjnej do snorkelingu? 

Boja jest przede wszystkim zabezpieczeniem pozwalającym utrzymać się na powierzchni wody, stosowana jest zarówno przez osoby początkujące, jak i doświadczone. Boje asekuracyjne do snorkelingu pozwalają oznaczyć swoją pozycję, dzięki czemu można być bardziej widocznym dla innych osób. Najczęstszym wyborem są modele wykonane z PVC lub nylonu z racji tego, że są miękkie i nie zajmują dużo miejsca w walizce. 

 

Jak używać boi? Instrukcja krok po kroku 

Boja asekuracyjnej do snorkelingu wykonana jest najczęściej z materiału o jaskrawym kolorze, który znacząco zwiększa widoczność. Aby była stabilna, musi być dobrze napompowana. Przed rozpoczęciem snurkowania należy upewnić się, że nie wydostaje się z niej powietrze. Warto również przejrzeć jej powierzchnię, aby mieć pewność, że nie występują żadne uszkodzenia mechaniczne. 

 

Przed zanurzeniem się pod wodę, trzeba:

 

  1. Za pomocą pompki powinno się uzupełnić powietrze w boi. W tym celu należy znaleźć otwór, a następnie przyłożyć do niego końcówkę. Po nadmuchaniu warto upewnić się, że jest szczelna. Następnie należy wejść do wody i sprawdzić, czy jest ona w stanie utrzymać ciężar ciała. 
  2. Kolejnym etapem jest przymocowanie boi. Warto wykonać kilka dynamicznych ruchów w celu sprawdzenia, czy nie odpina się w trakcie pływania. 
  3. W trakcie snorkelingu boję należy trzymać w ręce już przyczepić ją do pasa za pomocą specjalnego uchwytu. 
  4. Po zakończonym snorkelingu powietrze z boi należy spuścić, a następnie wysuszyć ją. 

 

Boja jest uzupełnieniem procedur bezpieczeństwa w trakcie uprawiania snorkelingu. Warto jednak pamiętać, że nie zastąpi w pełni innych zabezpieczeń, w tym kamizelki.  

– Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz