Odznaka Honorowa Województwa Podlaskiego dla Wojciecha Batury

Batura laureatem najważniejszego odznaczenia Województwa Podlaskiego

Wojciech Batura, wybitny znawca dziejów ziemi suwalskiej, augustowskiej i sejneńskiej, wieloletni kustosz Muzeum Ziemi Augustowskiej, historyk i autor wielu prac dotyczących Kanału Augustowskiego, został laureatem najważniejszego odznaczenia Województwa Podlaskiego.

 

Order otrzymał w czwartek (24.03) z rąk marszałka Artura Kosickiego. W spotkaniu wzięli też udział radny wojewódzki Bogdan Dyjuk i starosta augustowski Jarosław Szlaszyński.  

– Cieszę się, że mogliśmy uhonorować tak wspaniałą osobę, tak mocno zaangażowaną w dzieje swojej małej ojczyzny – mówił marszałek. – Laureat, pan Wojciech Batura to wielki społecznik, propagator wspaniałych walorów turystycznych naszego regionu, a także badacz lokalnej historii.

Sam laureat przyznał, że otrzymanie odznaki daje mu wiele radości.

– To wielki zaszczyt znaleźć się w gronie takich osób jak prof. Andrzej Strumiłło, Leon Tarasewicz i wielu innych wybitnych ludzi, którzy takie odznaczenia otrzymali. To duma, ale też wątpliwość, czy na aż tak wielkie wyróżnienie zasłużyłem – mówił Wojciech Batura.

To nie pierwsze odznaczenie Wojciecha Batury. Cieszy się on ogromnym szacunkiem społeczności Augustowa. Odznaczony został medalami: „Zasłużony dla miasta Augustowa”, „Za zasługi dla Powiatu Augustowskiego”, odznaką „Opiekuna Zabytków PTTK”, medalami „Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej” oraz „PRO MEMORIA”.

 

Wojciech Batura karierę zawodową od 1973 r. związał z Muzeum Ziemi Augustowskiej, gdzie pełnił funkcję kierownika, a następnie kustosza. Tworzył to muzeum od podstaw, w różnych lokalizacjach, organizując wystawy, prowadząc uroczystości i wydarzenia plenerowe. Był pomysłodawcą aranżacji tzw. Dworku Prądzyńskiego, gdzie znalazło swoją siedzibę Muzeum Kanału Augustowskiego. Jest autorem wielu prac dotyczących Kanału, m.in.: „Kanał Augustowski. Arcydzieło rąk ludzkich i natury”. Stał się nawet jednym z głównych ekspertów w Polsce, specjalizujących się w kwestii historii tego miejsca.          

Od kilkudziesięciu lat prowadzi badania nad dziejami ziemi suwalskiej, augustowskiej i sejneńskiej.  Efektem są opracowania oraz artykuły publicystyczne i naukowe publikowane w prasie naukowej i regionalnej. Jest jednym ze współzałożycieli działającego od 2000 r. Augustowsko-Suwalskiego Towarzystwa Naukowego. Obecnie pełni tam funkcję członka zarządu. W 2006 r. był współzałożycielem Klubu Historycznego im. Armii Krajowej w Augustowie, jest członkiem Rady Programowej Klubu. 

Źródło: Wrota Podlasia

1 Komentarzy

Pan Batura długo walczył o szybką budowę obwodnicy Augustowa, którą zastopowali pseudoekolodzy wieszający sie na drzewach. Obecnie Augustów jest wykluczony komunikacyjnie z Polski, nie ma elektrycznej kolei i nie ma dobrego dojazdu samochodowego.

Dodaj komentarz