CUDO czyli Centralne Uroczystości Dni Olimpijczyka oficjalnie zainaugurowano w sobotę (11.09) na Stadionie Lekkoatletycznym w Suwałkach.
Suwałki po raz pierwszy zostały gospodarzem Centralnych Uroczystości Dni Olimpijczyka. 57. edycja tego wydarzenia ściągnęła do miasta wielu wybitnych polskich sportowców i olimpijczyków. Wszystko rozpoczęło się w piątek (10.09) odsłonięciem pamiątkowych tablic w Alei Polskich Olimpijczyków i Mistrzów Sportu w Wojewódzkim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Szelmencie. Później tego dnia w Suwalskim Ośrodka Kultury odbyła się promocja książki Mirosława Wlekłego pt. „Górski. Wygramy My albo Oni” oraz konferencja naukowa pt. „Sport polski na wschodnich obszarach Rzeczypospolitej”.
W sobotni poranek na Stadionie Lekkoatletycznym w Suwałkach władze miasta, parlamentarzyści i władze Polskiego Komitetu Olimpijskiego oficjalnie otworzyli tegoroczne uroczystości.
- Po raz trzeci organizujemy Dni Olimpijczyka w Województwie Podlaskim. Po Białymstoku i Łomży przyszła pora na Suwałki. Tegoroczne uroczystości odbywają się w specyficznych warunkach. Zawsze organizowane były w kwietniu i nawiązywały do pierwszych Igrzysk Olimpijskich. Niestety pandemia nie umożliwiła nam organizacji uroczystości w tradycyjnym terminie. Sport się jednak nie poddał. Odbyły się Igrzyska Olimpijskie i Paraolimpijskie w Tokio. Również w Suwałkach wykonano wielką pracę, by tą uroczystość zorganizować - mówił Andrzej Kraśnicki, prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego.
- Suwałki od wczoraj są stolicą ruchu olimpijskiego. Dla nas to wielki honor i zaszczy, że możemy gościć w mieście tylu znakomitych olimpijczyków. Reprezentowaliście Polskę z sukcesami na wielu różnych wydarzeniach i dzisiaj to wielka gratka, szczególnie dla młodych sportowców, że mogą was zobaczyć i z wami porozmawiać - zwrócił się do przybyłych gości Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk.
Ważnym punktem ceremonii otwarcia było odsłonięcie pamiątkowej tablicy poświęconej Jadwidze Olbryś, której imię nosi Stadion Lekkoatletyczny. Przez blisko 40 lat służby w suwalskim samorządzie, podczas której przeszła wszystkie szczeble kariery urzędniczej, była związana głównie ze sportem. Zajmowała się nadzorem nad organizacjami działającymi w obszarze kultury fizycznej, sprawami dotyczącymi współzawodnictwa szkolnego, tworzyła i realizowała system przyznawania stypendiów, nagród indywidualnych i zespołowych, wyróżnień za wyniki sportowe w krajowym i międzynarodowym współzawodnictwie sportowym. Jadwiga Olbryś była autorką planów i koncepcji, zmierzających do stwarzania idealnych warunków do rozwoju szeroko pojętego sportu w mieście i to zarówno amatorskiego jak i wyczynowego.
Po zakończeniu ceremonii otwarcia na płycie stadionu pojawili się pierwsi młodzi zawodnicy biorący udział w Podlaskim Mityngu Lekkoatletycznym Nadziei Olimpijskich. W hali OSiR odbył się Krajowy Turniej Badmintona Juniorów i Młodzików, a na bocznym boisku Stadionu Miejskiego dzieci z Akademii Piłkarskiej Wigry Suwałki świętowały Dzień Piłkarza. Z kolei w hali Suwałki Arena odbył się Finał Wojewódzki Lig Amatorskich w piłce siatkowej. Uczestnicy tego ostatniego wydarzenia mogli również okazję zapoznać się z wystawą fotograficzną pt. „Podlascy Olimpijczycy w Tokio” oraz z kolekcją ze zbiorów Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie pt. "Olimpizm na pocztówkach”.