Kwestia lokalizacji nowego żłobka pozostaje nierozwiązana

projekt stanowiska w sprawie odstąpienia od utworzenia czwartego Żłobka Miejskiego

 

Suwalscy radni odrzucili projekt stanowiska w sprawie odstąpienia od utworzenia czwartego Żłobka Miejskiego w Suwałkach. - Nie zgadzamy się na rezygnację z 5 milionów dofinansowania - mówił Kamil Lauryn z klubu Suwałki Przyszłości. 

 

W poniedziałek (06.11) w suwalskim Ratuszu odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Miasta, której jednym z głównych punktów była kwestia lokalizacji nowego żłobka miejskiego, który ma powstać w Suwałkach i na który miasto otrzymało 5 milionów złotych dofinansowania. Wiadomo już, że żłobek nie zostanie zlokalizowany w miejscu Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej przy ulicy Nowomiejskiej 10. Tam wciąż funkcjonować będzie poradnia. Pozostało tylko pytanie gdzie zlokalizować nowy żłobek i czy nie dojdzie do sytuacji, że trzeba będzie zrezygnować z dofinansowania. 

 

Podczas wczorajszej sesji radni postanowili jednak zdjąć z porządku obrad punkt dotyczący przyjęcia stanowiska ws. żłobka, gdyż jak mówili, nie zgadzają się z jego treścią. Z wnioskiem o zdjęcie punktu wnioskował Bogdan Bezdziecki z Prawa i Sprawiedliwości. Radny zaznaczał, że warto dać sobie jeszcze trochę czasu, bo z prowadzonych rozmów wynika, że propozycje lokalizacji żłobka mogą się pojawić. 

- Pojawiają się głosy i propozycje rozwiązania problemu z utworzeniem żłobka. Myślę, że na tym etapie podejmowanie takiego stanowiska jest przedwczesne, dlatego że najprawdopodobniej pojawią się propozycje alternatywnych lokalizacji dla żłobka. Czy będą one możliwe do zrealizowania to się okażę, ale myślę, że powinniśmy dać sobie jeszcze czas do najbliższej sesji, żeby nad tym zagadnieniem się pochylić. W dodatku po analizie nasz klub uznał, że treść tego stanowiska jest bardzo trudna do zaakceptowania, bo nie ma co ukrywać, że nikt z nami jako radnymi, a przynajmniej z naszym klubem, nie uzgadniał wniosku, który został złożony o dofinansowanie na adaptację żłobka w tej lokalizacji. Trudno nam jest też w takiej sytuacji godzić się na to, żebyśmy my jako radni podejmowali decyzję o budowie czy też nie budowie żłobka, o lokalizacji, czy też braku lokalizacji. Ktoś kto od początku rozpoczął procedurę, powinien do końca ponosić odpowiedzialność za podejmowanie decyzji w tej sprawie. My również jednak nie uchylamy się od odpowiedzialności i też podejmujemy się uczestniczenia w procesie znajdowania lokalizacji.   

W podobnym tonie wypowiadał się Kamil Lauryn, przewodniczący klubu Suwałki Przyszłości, który stwierdził, że nie jest to stanowisko radnych a prezydenta. Dodał, że nie ma też zgody, aby rezygnować z pięciu milionów dofinansowania, jakie miasto otrzymało z przeznaczeniem na budowę czwartego miejskiego żłobka. 

- Jako klub od samego początku tej sytuacji byliśmy przeciwni przeniesieniu poradni i chcieliśmy, by została na swoim miejscu na ulicy Nowomiejskiej i dalej prężnie pracowała. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że udało się dojść do konsensusu, ale jako klub nie zgadzamy się z tym stanowiskiem. To nie jest stanowisko radnych, tylko powinno być stanowiskiem pana prezydenta. Sami widzimy co jest w nim napisane. Jako klub nie zgadzamy się też z rezygnacji z 5 milionów dotacji jeżeli chodzi o żłobek miejski. To też bardzo ważna inwestycja dla naszego miasta. Szukamy alternatywy, jeżeli chodzi o miejsce dla nowego żłobka i złożyliśmy interpelację z propozycją lokalizacji dla żłobka. 

Na koniec głos w imieniu nieobecnego na sesji Czesława Renkiewicza, prezydenta Suwałk zabrał jego zastępca Roman Rynkowski, który przekazał, że jest zgoda włodarza, aby punkt z obrad sesji zdjąć. Zaproponował też utworzenie zespołu, który pracowałby nad znalezieniem lokalizacji dla żłobka. 

- Pomysł lokalizacji nowego żłobka narodził się na przełomie stycznia i lutego, a perypetie zaczęły się całkiem niedawno. Pan prezydent wystąpił do radnych o pewną pomoc w rozwiązaniu tego problemu, o wskazanie nowych lokalizacji, gdzie żłobek mógłby powstać. Na ostatniej komisji oświaty prezydent podjął decyzję, że poradnia zostaje w miejscu w którym jest obecnie. Dziś jak najbardziej jest zgoda prezydenta, aby popracować nad tym tematem, tylko nie pracujmy zbyt długo, ponieważ mamy przed sobą budżet. Albo temat dotacji żłobkowej w tym budżecie będzie, albo go nie będzie. Propozycja prezydenta jest taka, żeby powstał zespół złożony z radnych z głosem doradczym prezydenta, który mógłby zająć się tym tematem. Chcemy żeby zgłaszali się radni chętni pracować w tym zespole do końca tego tygodnia. Dobrze byłoby na kolejnej sesji podjąć już wiążącą decyzję.  

Ostatecznie punkt został z porządku obrad zdjęty i najprawdopodobniej powróci na najbliższej sesji Rady Miasta pod koniec miesiąca. 

 

Poniżej treść proponowanego stanowiska, które radni odrzucili: 

Rada Miejska w Suwałkach ze względu na apel Rady Pedagogicznej Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Suwałkach i głosy rodziców dzieci korzystających z usług oferowanych przez tę instytucję rekomenduje odstąpienie od przeniesienia placówki z jej dotychczasowej siedziby przy ul. Nowomiejskiej 10 i utworzenia w tym miejscu czwartej siedziby Żłobka Miejskiego w Suwałkach.  Nowy żłobek miał powstać na bazie siedziby Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej przy ul. Nowomiejskiej 10. Jest to budynek, w którym wcześniej funkcjonowało przedszkole co sprawia, że spełnia niezbędne wymagania do utworzenia tam żłobka. 

 

Równolegle podjęto prace nad koncepcją przeniesienia Poradni Psychologiczno — Pedagogicznej. Podjęto rozmowy z dyrekcją oraz pracownikami tej jednostki. Docelowo Poradnia miała zostać przeniesiona do budynku przy ul. Kościuszki 45. Na czas remontu Poradnia miała funkcjonować w Specjalnym Ośrodku Szkolno — Wychowawczym nr 1 w Suwałkach przy ul. Wojska Polskiego 9. Jednak propozycja przeniesienia Poradni Psychologiczno — Pedagogicznej spotkała się z brakiem aprobaty Rady Pedagogicznej oraz rodziców dzieci, które korzystają z pomocy specjalistów zatrudnionych w tej jednostce. Argumentowano to m.in. brakiem wystarczającej przestrzeni do stworzenia odpowiedniej wielkości gabinetów dostosowanych do diagnozowania dzieci i młodzieży w budynku przy ul. Kościuszki 45 oraz brakiem odpowiedniej liczby bezpłatnych miejsc parkingowych. 

 

W związku z powyższym, mając świadomość utraty przyznanego dofinansowania z Rządowego Programu Maluch+ w kwocie 5.006.161,63 zł na utworzenie 123 miejsc żłobkowych, Rada Miejska w Suwałkach stoi na stanowisku odstąpienia od utworzenia czwartego Żłobka Miejskiego w Suwałkach.

2 Komentarzy

Proponuję zrobić w budynku gdzie kiedyś była poczta i telekomunikacja przy ul. Tysiąclecia 

Heniek ...

09/11/2023

proponuje zrobic w miejscu urzędu pracy na Kosciuszki ,,a urzad zlikwidowac , zaoszczedzimy pieniądze , i wykorzystamy sensownie to miejsce ...

Dodaj komentarz