Kolejki przed Centrum Krwiodawstwa w Suwałkach

Akcja promująca ideę honorowego krwiodawstwa

Sporym zainteresowaniem cieszy się akcja "choinka dla życia" w Suwałkach, podczas której oddając krew otrzymamy talon na świąteczne drzewko. 

 

Kolejka chętnych do oddania krwi od rana gromadzi się przed Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Suwałkach. Wszystko za sprawą akcji promującej ideę honorowego krwiodawstwa, zorganizowaną przez Lasy Państwowe we współpracy z Narodowym Centrum Krwi. W naszym regionie do wzięcia udziału w akcji zachęcało Nadleśnictwo Suwałki. Osoby oddające dziś krew lub jej składniki otrzymują voucher na choinkę od suwalskich leśników. Drzewka z Lasów Państwowych pochodzą ze specjalnych plantacji choinkowych. Najczęściej są to miejsca w lesie, na których nie mogą rosnąć wysokie drzewa, np. pod liniami energetycznymi. By ograniczyć liczbę niewykorzystanych drzewek do minimum, choinki są cięte i dostarczane na bieżąco. Naturalne choinki po świętach można pozostawić przy śmietniku, skąd zostaną odebrane jako odpady komunalne. Można także we własnym zakresie oddać drzewko do gminnego punktu zbiórki odpadów jako odpad biodegradowalny. Drzewka muszą być pozbawione wszystkich ozdób.

 

Pamiętajmy jednak, że krew potrzebna jest cały czas, a oddawać ją możemy praktycznie każdego dnia. 

Krew i jej składniki mogą oddawać osoby pomiędzy 18. a 65. rokiem życia, które ważą co najmniej 50 kilogramów, u których w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie wykonano akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała, nie miały wykonanych zabiegów operacyjnych, endoskopowych i innych diagnostycznych badań (np. gastroskopii, panendoskopii, artroskopii, laparoskopii) oraz nie były leczone krwią i jej składnikami. Jednorazowo pobiera się 450 ml pełnej krwi. Samo pobranie trwa zwykle ok. 10 minut. Należy do tego doliczyć czas konieczny na wypełnienie ankiety, rejestrację, badania i wywiad lekarski – w sumie ok. 40-60 minut. W ciągu roku kobiety mogą oddawać krew metodą konwencjonalną nie częściej niż cztery razy (450 ml), a mężczyźni – maksymalnie sześć (450 ml). 

 

W dniu oddania krwi trzeba być wyspanym, wypoczętym i zdrowym - nie mieć objawów przeziębienia, nie przyjmować żadnych leków (zasada ta nie dotyczy środków antykoncepcyjnych). Przed przyjściem do Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa należy zjeść lekkostrawny posiłek, wypić ok. 2 l płynów (w ciągu 24 godzin przed pobraniem) i wziąć ze sobą dokument ze zdjęciem, najlepiej dowód osobisty. Przed oddaniem krwi należy także ograniczyć palenie papierosów i nie pić alkoholu, również w dniu poprzedzającym oddanie krwi.  Więcej informacji jest dostępnych na stronach internetowych: Narodowego Centrum Krwi, Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, ogólnopolskiej kampanii społecznej „Twoja krew, moje życie”.

 

4 Komentarzy

Fantastyczny pomysł. Człowiek na człowieku, i tak przez kilka godzin. Akcja prawie jak karmniki w UM.

Dodaj komentarz