Preparaty z magnezem w składzie: na co powinniśmy zwrócić uwagę?

Preparaty z magnezem w składzie: na co powinniśmy zwrócić uwagę?

Magnez odgrywa ważną rolę w funkcjonowaniu naszego organizmu. Jest jednym z mikroelementów, które są nam niezbędne do życia. Czy powinniśmy jednak sięgać po preparaty z magnezem w składzie? A jeśli tak, to jakie powinny one być?

 

  1. Niedobór magnezu: jakie sygnały wysyła nasz organizm?
  2. Naturalne źródła magnezu
  3. Preparaty z magnezem w składzie – czy warto po nie sięgać?

 

O tym, że żaden suplement nie zastąpi zróżnicowanej diety, usłyszymy od każdego rzetelnego lekarza. Jak wygląda sytuacja w przypadku magnezu, skoro na rynku istnieje imponujący wybór różnorakich preparatów z magnezem w składzie?

 

1. Niedobór magnezu: jakie sygnały wysyła nasz organizm?
Nasz organizm wysyła wiele symptomów, które mogą nam dać do zrozumienia, że mamy do czynienia z niedoborem magnezu. Do tych, które pojawiają się najczęściej, należą:

  • Bóle lub też zawroty głowy
  • Powtarzające się omdlenia
  • Wahania nastrojów
  • Trudności z zasypianiem
  • Nerwowość, drażliwość
  • Problemy z koncentracją i nauką
  • Drganie powieki
  • Uczucie kołatania serca

To tylko jedne z objawów, po których możemy rozpoznać niedobory magnezu. Dość powszechnie wiadomo, że dotyczą one fanów mocnej kawy i herbaty, a także osób prowadzących stresujący tryb życia lub tych, które nadużywają alkoholu. Ale również sportowców, kobiet przyjmujących leki antykoncepcyjne lub osób, które się odchudzają.

 

2. Naturalne źródła magnezu.
Wszelkie preparaty z magnezem w składzie powinny być wybierane po wcześniejszej analizie składu, a nie pod wpływem reklam. Szczególnie, że dobowe zapotrzebowanie na magnez jest bardzo zróżnicowane u poszczególnych osób, a objawy niedoboru można niewłaściwie zinterpretować, jeśli robi się to bez konsultacji z lekarzem i bez uprzedniego badania krwi. Zawsze warto jednak pamiętać o naturalnych produktach, dostarczających magnez do naszego organizmu. A są to m.in.:

  1. Orzechy, szczególnie włoskie i laskowe
  2. Nasiona, np. nasiona dyni i słonecznika
  3. Woda mineralna (ale ta wysokozmineralizowana)
  4. Pieczywo pełnoziarniste
  5. Kasze
  6. Gorzka czekolada
  7. Rośliny strączkowe

 

3. Preparaty z magnezem w składzie – czy warto po nie sięgać?
Przeciętne zapotrzebowanie na magnez u osoby dorosłej wynosi 300-400 mg jonów magnezu na dobę. To zapotrzebowanie może się zmieniać adekwatnie do stylu życia, przebytych chorób, przyjmowania leków itp. Dlatego warto pamiętać, że istnieją zarówno suplementy, jak i leki z magnezem w składzie. W przypadkach obu należy wziąć pod uwagę, że przyswajalność magnezu nie jest mitem. Różne postacie tego mikroelementu oznaczają różne wchłanianie przez organizm. W jednej tabletce powinno być  50-100 mg jonów magnezu. Większa ilość nie musi oznaczać natychmiastowego efektu! Istotne jest powracające pytanie o wchłanialność magnezu, kryjącego się w podanym na opakowaniu składzie.


W razie wątpliwości lepiej zwrócić się o poradę do lekarza lub poprosić o pomoc zaufanego farmaceuty. Zdrowie jest najważniejszym, co mamy, dlatego każdy zakup i przyjmowanie leku czy suplementu, warto potraktować odpowiedzialnie.

 

1 Komentarzy

Dodaj komentarz