Gdzie w pobliżu waszego miejsca zamieszkania lub pracy znajduje się najbliższy obiekt zbiorowej ochrony? Suwalski ratusz przedstawił wykaz schronów i ukryć oraz miejsc doraźnego schronienia, służących do tymczasowego ukrycia ludzi.
Z dniem 1 stycznia 2025r. weszła w życie ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej. Zgodnie z zapisami tej ustawy Prezydent Suwałk jest terytorialnym organem ochrony ludności i obrony cywilnej. Do zadań Prezydenta Miasta należy między innymi: planowanie liczby i pojemności obiektów zbiorowej ochrony oraz wyznaczanie tych obiektów, zawieranie porozumień lub wydawanie decyzji o uznaniu obiektu budowlanego za budowlę ochronną oraz organizowanie miejsc doraźnego ukrycia, zlecanie wykonania sprawdzenia obiektu budowlanego pod względem spełnienia warunków dla obiektów zbiorowej ochrony. Do zadań Prezydenta należy też informowanie ludności o umiejscowieniu obiektów zbiorowej ochrony.
Lista miejsc znajduje się TUTAJ!
Obiekty zbiorowej ochrony zostały podzielone na budowle ochronne do których należą schrony i ukrycia oraz miejsca doraźnego schronienia służące do tymczasowego ukrycia ludzi.
W Suwakach są dwa stare schrony położone na Osiedlu Północ, w tym jeden w budynku firmy z kapitałem zagranicznym. Można pomieścić w nich ok. 500 osób. Wymagają one jednak gruntownych remontów. Pozostałe obiekty to tzw. miejsca doraźnego ukrycia (piwnice, podziemne garaże), które są rozlokowane na terenie całego miasta. Szacujemy że w tych obiektach schronienie znajdzie 52% ludności miasta. Miasto Suwałki prowadzi ewidencję tego typu obiektów i jest ona publicznie dostępna w BIP Urzędu Miejskiego w Suwałkach.
Zgodnie z poleceniem Prezydenta Suwałk – wszystkie te miejsca będą weryfikowane przez Państwową Straż Pożarną oraz powiatowego inspektora nadzoru budowlanego pod kątem spełnienia wymagań wynikających z nowych przepisów i zakwalifikowania ich do określonej kategorii obiektów zbiorowej ochrony. Dlatego też co pewien czas ww. lista będzie aktualizowana. Warto też wiedzieć, że w ostatnich dwudziestu latach żadna ustawa ani rozporządzenie nie definiowało między innymi czym jest schron czy ukrycie. Nie było aktów prawnych, które by określały warunki techniczne budowli ochronnych. Dopiero nowe prawo uporządkowało te sprawy.
Co z budową schronów? Analiza aktualnego stanu budynków to jedno. Drugie to budowa nowych schronów lub modernizacja istniejących. Po wejściu w życie Krajowego Programu Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej o której mówi ww. ustawa, Wojewodowie otrzymają m.in. fundusze na modernizacje i budowę obiektów zbiorowej ochrony. Prezydent Suwałk zgłosił już do Wojewody Podlaskiego wstępne zapotrzebowanie na ten cel. Mamy nadzieję, że nasze miasto ze względu na swoje położenie będzie beneficjentem znacznych środków finansowych przeznaczonych na ochronę ludności i obronę cywilną.
Źródło: UM Suwałki