Pokazy warsztatowe z zakresu archeologii eksperymentalnej, rekonstrukcje historyczne i etnograficzne, czy Turniej Wojów o Skarb Skomanda - zbliża się XVI Jaćwieski Festyn Archeologiczny „Szwajcaria 2020”.
Od 1999 roku Muzeum Okręgowe w Suwałkach, przy współpracy Bractwa Jaćwingów Pera Sudinoi, litewskiego Klubu Archeologii Doświadczalnej „Pajauta”oraz Projektu VPP organizuje w przepięknej scenerii Uroczyska Białorogi w Szwajcarii koło Suwałk, w sąsiedztwie rezerwatu Cmentarzysko Jaćwingów, festyny archeologiczno-historyczne. Każda z tych dorocznych imprez jest odmienna, co roku zmienia się program, pojawiają się nowi wykonawcy. Niezmienne pozostają tylko szczególna atmosfera i okazja do dobrej zabawy w kontakcie z nauką. Nawet w dzisiejszych trudnych warunkach pandemii nie chcemy z tej tradycji rezygnować. Dzięki dofinansowaniu ze środków Unii Europejskiej, udział w imprezie jest bezpłatny.
Podczas imprezy prezentowana jest bardzo różnorodna i atrakcyjna problematyka archeologii eksperymentalnej. Ta dyscyplina nauki o naszej odległej przeszłości polega przede wszystkim na odtwarzaniu i demonstrowaniu dawnych rzemiosł, życia codziennego w pradziejach i okresie wczesnohistorycznym, metod walki etc. Wszystkie prezentacje przygotowali wybitni specjaliści, często znani naukowcy.W większości prezentacji zwiedzający mogą uczestniczyć, próbując swych umiejętności pod okiem fachowej obsługi. Na większości stoisk można także kupić atrakcyjne pamiątki. Tradycją festynów jest Turniej Wojów o Skarb Skomanda, z bardzo cennymi nagrodami.
4 września 2020 (piątek), godz. 14.00-19.00
5 września 2020 (sobota), godz. 11.00-18.00
Szwajcaria, rezerwat „Cmentarzysko Jaćwingów”, północne przedmieścia Suwałk,Studzieniczne 10, współrzędne GPS: N 54°9’4.4”, E 22°57’50.4
Pokazy warsztatowe z zakresu archeologii eksperymentalnej, rekonstrukcje historyczne i etnograficzne, prezentowane stale podczas imprezy, z interaktywnym udziałem publiczności:
- łupanie i obróbka krzemienia, wyrób narzędzi krzemiennych i kamiennych
- kuchnia w pradziejach i okresie wczesnohistorycznym
- warsztat garncarski, lepienie naczyń i ozdób
- wypalanie i hartowanie naczyń glinianych
- obróbka drewna, starożytny warsztat stolarski
- plecionkarstwo
- bębniarstwo
- dawne tkactwo i wyrób odzieży
- starożytne skórnictwo
- metalurgia i odlewnictwo
- wytop żelaza w dymarce
- kowalstwo
- jubilerstwo
- złotnictwo w dawnych epokach
- produkcja ozdób pradziejowych
- wyrób paciorków szklanych
- rybołówstwo oraz wyrób łodzi dłubanek
- antyczne gry i zabawy
- biała broń miotana, strzelanie z łuku, rzut oszczepem
- broń i uzbrojenie oraz strój i wyposażenie wojów we wczesnym średniowieczu
Nowe prezentacje, nowi wykonawcy!
- Ponadto będzie można zwiedzić z przewodnikiem cmentarzysko kurhanowe z pierwszych wieków naszej ery w Szwajcarii, wycieczki będą się odbywały cyklicznie, po skompletowaniu grupy chętnych.
Program szczegółowy:
Piątek, 4 września 2020 r.
- 14:00 - rozpoczęcie imprezy, powitanie gości, prezentacja wykonawców, pokazy stałe
- 15.00 – pokazy walk wojów
- 16.30 – pokazy walk wojów
- 18.00 – pokazy walk wojów
- 19:00 – zakończenie pierwszego dnia imprezy
Sobota, 5 września 2020 r.
- 11:00 – rozpoczęcie drugiego dnia imprezy, pokazy stałe
- 11:30 - prezentacja wykonawców
- 12:00-14:00 – Turniej Wojów o Skarb Skomanda
- 14:00 – wręczenie nagród w turnieju, połączone z opowieścią o cennych trofeach
- 15:30 – otwarcie pieca garncarskiego, hartowanie wypalonych naczyń
- 16.30 – wytop żelaza w dymarce
- 18:00 – zakończenie imprezy
Informacje o dojazdach:
Szwajcaria, rezerwat Cmentarzysko Jaćwingów, leży 7 km na północ od centrum Suwałk (łatwy dojazd drogą E-8 w kierunku Budziska, a także możliwość wycieczki pieszej lub rowerowej). Kursują tam również autobusy komunikacji miejskiej.W pobliżu festynu znajdują się oznakowane miejsca parkingowe dla samochodów osobowych. Autobusy, po wysadzeniu podróżnych, powinny wycofać się na parkingi w Suwałkach lub Jasionowie. Proszę uważać, szczególnie na dzieci, jest to ruchliwa trasa międzynarodowa!
Program opracował mgr Jerzy Siemaszko
Impreza dofinansowana ze środków Unii Europejskiej
Imprezę zorganizowano przy współpracy organizacyjnej i finansowej Urzędu Miejskiego w Suwałkach, Nadleśnictwa Suwałki, Zarządu Dróg i Zieleni oraz Państwowej Straży Pożarnej w Suwałkach.
Fundatorem nagrody głównej w Turnieju Wojów jestZWM Dojnikowscy Sp. J. w Suwałkach.
Muzeum Okręgowe w Suwałkach
ul. T. Kościuszki 81, 16-400 Suwałki
tel. (0-87) 5665750, www.muzeum.suwalki.pl
*** Koronawirus ***
Impreza odbywa się na świeżym powietrzu, zagrożenie epidemiologiczne jest więc znikome. Nie zwalnia to jednak z zachowania szczególnej ostrożności i bezwzględnego stosowania się do przepisów sanitarnych. Prosimy o zachowanie na placu bezpiecznego dystansu 2 m. W przypadku uczestnictwa w pokazach interaktywnych, związanych ze zmniejszeniem dystansu, zwiedzających obowiązuje maseczka ochronna (we własnym zakresie). Przy każdym stoisku zapewnione będą środki do dezynfekcji i rękawice jednorazowe.