Środa Popielcowa dniem postu i modlitwy w intencji pokoju

Papież ogłosił Środę Popielcową dniem postu i modlitwy w intencji pokoju

Ojciec Święty w minionym tygodniu wyraził ogromne zaniepokojenie z powodu dramatycznej sytuacji na wschodzie Ukrainy. Podkreślił, że pokój wszystkich jest zagrożony przez interesy partykularne. Środę Popielcową Franciszek ogłosił dniem postu i modlitwy w intencji pokoju.

 

Środa Popielcowa, przypadająca w tym roku w środę 2. marca, rozpoczyna 40-dniowy okres Wielkiego Postu. Dla wiernych jest on wezwaniem do pokuty i przemiany życia. W tym roku odbywa się w tle dramatycznych wydarzeń. W minionym tygodniu podczas audiencji Papież Franciszek odniósł się do wojny w Ukrainie. Wyznał, że z wielkim bólem w sercu śledzi pogarszającą się sytuację.

- W moim sercu odczuwam wielkie cierpienie z powodu pogarszającej się sytuacji na Ukrainie. Pomimo wysiłków dyplomatycznych minionych tygodni, otwierają się coraz bardziej niepokojące scenariusze. Podobnie jak ja, wielu ludzi na całym świecie odczuwa lęk i niepokój. Po raz kolejny pokój wszystkich ludzi zagrożony jest przez interesy partykularne. Chciałbym zaapelować do przywódców politycznych, aby dokonali poważnego rachunku sumienia przed Bogiem, który jest Bogiem pokoju, a nie wojny; który jest Ojcem wszystkich, a nie tylko niektórych; który chce, abyśmy byli braćmi, a nie wrogami. Błagam wszystkie zaangażowane strony, by powstrzymały się od jakichkolwiek działań, które spowodowałyby jeszcze większe cierpienie ludzi, destabilizację współistnienia między narodami i dyskredytację prawa międzynarodowego.

Odwołał się też do diabelskiego wymiaru przemocy. Dlatego też dzisiejszą Środę Popielcową ogłosił dniem postu w intencji pokoju.

- Chciałbym zaapelować do wszystkich, zarówno wierzących, jak i niewierzących. Jezus nauczył nas, że na diaboliczny bezsens przemocy odpowiada się orężem Boga: modlitwą i postem. Zachęcam wszystkich, aby przypadająca 2 marca Środa Popielcowa, była dniem postu w intencji pokojuW szczególny sposób zachęcam wierzących, aby w tym dniu intensywnie oddali się modlitwie i postowi. Niech Królowa Pokoju zachowa świat od szaleństwa wojny.

Tradycja posypywania popiołem na znak pokuty sięga VIII w. Od XI stulecia zwyczaj ten przyjął się w całym Kościele. Popiół pochodzi ze spalonych palm, poświęconych w poprzednim roku podczas Niedzieli Palmowej. W tym dniu obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych (od 14. roku życia) i post ścisły (między 18. a 60. rokiem życia), czyli ograniczenie liczby posiłków do syta do jednego w ciągu dnia. Wydarzenie rozpoczyna okres, którego celem jest przygotowanie katolików na Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. W tym czasie odprawiane są pasyjne nabożeństwa: Droga Krzyżowa oraz Gorzkie Żale.

Dodaj komentarz