Ratownicy pojawią się nad Zalewem Arkadia, w Starym Folwarku i w Krzywem 

Konferencja prasowa poświęcona organizacji kąpielisk na terenie gminy Suwałki

Konferencja prasowa poświęcona organizacji kąpielisk na terenie gminy Suwałki w nadchodzącym sezonie letnim odbyła się w czwartek (10.06) na plaży w miejscowości Krzywe.

 

Zalew Arkadia, Krzywe i Stary Folwark - w tych trzech miejscach podczas tegorocznego lata mieszkańcy regionu i turyści będą mogli korzystać z kąpielisk pod okiem ratowników. Szczegóły przedstawili dziś podczas spotkania z mediami Zbigniew Mackiewicz, wójt Gminy Suwałki, Waldemar Borysewicz, dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Suwałkach oraz Tomasz Huszcza, dyrektor Wigierskiego Parku Narodowego.

 

W każdym z wymienionych miejsc będzie po dwóch ratowników. Kąpielisko w Krzywem będzie funkcjonowało od 26 czerwca do 22 sierpnia, w Starym Folwarku od 3 lipca do 29 sierpnia, a nad Zalewem Arkadia od 1 lipca do 31 sierpnia. Wszystkie czynne będą w godzinach od 10.00 do 18.00. 

 

- Dobra współpraca wielu organizacji sprawia, że można zrobić naprawdę dużo. Po raz pierwszy w historii w regionie Suwałki - Gmina Suwałki - Wigierski Park Narodowy doczekaliśmy się bezpiecznych kąpielisk, gdzie w okresie letnim pojawią się ratownicy, którzy zadbają o bezpieczeństwo mieszkańców i turystów. W organizację tych miejsc włączyło się również Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze za co chciałbym podziękować. W Starym Folwarku przebywa wiele osób i w tym roku to miejsce również będzie bezpieczne do kąpieli - podkreślał wójt Zbigniew Mackiewicz. 

 

- Mieszkańcy często skarżyli się, że nie ma ratowników w Krzywem, w Starym Folwarku. Chodził o środki finansowe i samych ratowników. Większym problemem od pieniędzy było znalezienie odpowiedniej ilości ratowników. Z naszej strony potrzebujemy ich bardzo dużo. W samym Aquaparku mamy szesnastu, którzy w tej chwili pracują. Trzeba też było przejść odpowiednie procedury. Wyznaczenie kąpieliska musi być podjęte uchwałą Rady Gminy bądź Rady Miasta jeszcze w roku poprzedzającym. Kolejne procedury to badania wody - pierwsze odbywa się dwa tygodnie przed otwarciem kąpieliska. Trzeba również odpowiednio przygotować pomosty, zabezpieczyć sprzęt ratunkowy i łódź ratunkową. Jest to sporo pracy nie tylko w okresie tych dwóch miesięcy w których zabezpieczamy te miejsca - mówił Waldemar Borysewicz.  

 

Z kolei Tomasz Huszcza z WPN podkreślał dobrą współpracę Parku z Gmina Suwałki na przykładzie plaży w miejscowości Krzywe nad jeziorem Czarnym. - To miejsce jest przykładem naszej bardzo dobrej współpracy. Dzielimy się tutaj obowiązkami. Dzięki projektowi, który realizowany był w minionym roku, udało się to miejsce zdecydowanie uatrakcyjnić, a także powiększyć próg bezpieczeństwa. Oferujemy tu przeróżne sposoby spędzenia wolnego czasu. To nie tylko możliwość kąpieli i skorzystania z nowego pomostu, ale również przestrzeń zagospodarowana na lądzie - boiska do siatkówki, miejsca zadaszone czy funkcjonująca już niebawem wypożyczalnia kajaków i punkt gastronomiczny. Jest to miejsce niezwykle atrakcyjne z punktu widzenia plażowania, ale pamiętajmy, że tuż obok mamy też piękne szlaki turystyczne i ścieżki edukacyjne. 
 

1 Komentarzy

Dodaj komentarz