Ponad 80 osób wzięło udział w otwartym spotkaniu w Starej Hańczy, podczas którego odbył się spacer terenowy po drzewostanach Leśnictwa Hańcza, gdzie na miejscu można było zobaczyć i omówić zagadnienia dotyczące prowadzenia gospodarki leśnej przez Nadleśnictwo Suwałki.
W miniony piątek (04.04) nad jeziorem Hańcza odbyło się otwarte, terenowe spotkanie Zespołu Lokalnej Współpracy w Nadleśnictwie Suwałki. Każdy zainteresowany mógł wziąć w nim udział i z tej możliwości skorzystało ponad 80 osób. Spotkanie odbyło się z inicjatywy Nadleśnictwa Suwałki. Przedstawiono krótkie kalendarium zdarzeń ostatniego miesiąca dotyczące decyzji i działań w okolicy jeziora Hańcza i omówiono stosowane sposoby postępowania w drzewostanach na wschodnim brzegu jeziora. Następnie zaprezentowano wypracowaną wspólnie z Suwalskim Parkiem Krajobrazowym koncepcję zachowania strefy buforowej od jeziora poprzez utrzymanie w sposób ciągły lasu na skarpie wzdłuż szlaku turystycznego. Ponadto zmodyfikowane zostaną niezbędne działania w strefie 200 m od brzegu poprzez rozciągnięcie w czasie i złagodzenie trwającej od lat przebudowy.
Bardzo ważną częścią spotkania były opinie wyrażane przez członków Zespołu i mieszkańców. Sformułowano wiele szczegółowych zapytań na które odpowiedzi udzielali pracownicy Nadleśnictwa Suwałki. Poruszono zarówno znane już z wcześniejszych dyskusji zapytania o podstawy prowadzonych prac leśnych ale też bardzo wyraźnie wybrzmiało duże poparcie lokalnego społeczeństwa dla gospodarki prowadzonej przez miejscowych leśników. Mieszkańcy okolicznych wsi wyrażali swoje obawy dotyczące planów powiększenia rezerwatu przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Białymstoku o okoliczne lasy. Zaniepokojeni byli brakiem informacji o podjętych w tym kierunku działaniach, których dowiadują się jedynie z mediów. Zauważono również, że Suwalski Park Krajobrazowy powstał dla ochrony walorów krajobrazowych tego terenu, a prowadzona w nich gospodarka rolna i leśna była, jest i nadal powinna być nierozerwalnie związana z kształtowaniem tego krajobrazu.
Następnie wszyscy chętni wyruszyli na ścieżkę wzdłuż brzegu jeziora i przez drzewostany w których prowadzona jest przebudowa lasu świerkowego na mieszany. W kilku miejscach trasy szczegółowo omawiano uzasadnienia prowadzonych działań i wyjaśniano wątpliwości. Przyczyniło się to niewątpliwie do poprawy stanu wiedzy i zrozumienia różnych tematów które pojawiały się w dyskusjach.
- Podczas podsumowania spotkania nadleśniczy zaprosił wszystkich uczestników do wspólnego posadzenia fragmentu nowego, wielogatunkowego lasu co zostało przyjęte z dużym entuzjazmem. Spotkanie było bardzo ważnym etapem na drodze do wzajemnego zrozumienia działań, które podejmowane są przez wszystkie strony w celu dobrze rozumianego utrzymania stanu lasu - przekazało Nadleśnictwo Suwałki.