Spotkanie w sprawie miejskiego programu wspierania leczenia niepłodności zamierzają zorganizować władze Suwałk. Temat już teraz budzi różne opinie wśród radnych.
KAJTEK - Suwalski Program Wspierania Leczenia Niepłodności to pomysł Kamila Klimka z klubu "Łączą nas Suwałki", który w formie interpelacji przedstawił prezydentowi w styczniu bieżącego roku. Głównym założeniem programu jest finansowanie leczenia w wyspecjalizowanych klinikach poprzez przekazanie beneficjentom programu bonu o wartości 5.000,00 zł. Jest to kwota, która obejmowałaby koszt kompleksowych badań diagnostycznych oraz szereg usług medycznych, psychologicznych i dietetycznych realizowanych przez doświadczonych specjalistów, w tym m.in: konsultacje ze specjalistą leczenia niepłodności, podstawowe i rozszerzone badania diagnostyczne, badania hormonalne, badania drożności jajowodów, badania genetyczne, posiew i badanie nasienia, usługi medyczne przygotowujące do właściwych programów leczenia niepłodności oraz refundację leków.
Radny temat poruszył ponownie podczas ostatniej sesji Rady Miasta. Na wstępie Kamil Klimek podziękował za zajęcie się tematem i nie odłożenie go na półkę. Dodał jednak, że dobrze byłoby zorganizować spotkanie z z autorytetem naukowym ponieważ w dyskusji nad tym temat można czasem spotkać się z pewnymi mitami na temat leczenie niepłodności, szczególnie dotyczącego zapłodnienia pozaustrojowego, czyli in vitro.
- Chciałbym, abyśmy się spotkali, mogli zadać pytania, rozwiali wszelkie wątpliwości i przekonali wszystkie osoby, które na dzień dzisiejszy jeszcze się co do tego tematu wahają. Prosiłbym, abyśmy za bardzo tego spotkania nie odkładali, gdyż dobrze by było, aby program od 1. stycznia 2022 roku już zafunkcjonował. Jest on niezwykle potrzebny, dotyczy nas wszystkich Polaków. W raporcie o stanie miasta widać bowiem, że demografia w Suwałkach mocno spada.
Do tematu odniósł się Jacek Juszkiewicz, przewodniczący miejscowych struktur Prawa i Sprawiedliwości, który stwierdził, że nauka kościoła jasno wyraża się co do in vitro, a sam temat może niepotrzebnie spowodować kontrowersje.
- Radny Klimek użył sformułowania, że metoda in vitro obrosła pewnym mitem, który należałoby w jakiś sposób obalić czy wyjaśnić. Dla mnie jako katolika trudno nazywać mitami naukę społeczną kościoła i kwestionować dokumenty kościelne, które szeroko na ten temat piszą. Wiadomo, że zapłodnienie in vitro dzieli się na metodę homogeniczną i heterogeniczną i zarówno jedna jak i druga nie uznaje wyznania kościoła. Są pewne zasady i albo jest się katolikiem, albo tylko nim bywa. Ja chciałbym być i na pewno nie znajdzie to mego poparcia. Jeżeli do takiego spotkania dojdzie to chciałbym, aby zostali zaproszeni również etycy i propagatorzy innych metod leczenia niepłodności. Jest to sprawa bardzo delikatna. Nie chodzi o bycie za czy przeciw, tylko chodzi o wybór osób, które tego się podejmują. To na pewno trudna decyzja, a stawiać to na forum rady miasta i dofinansowania, może być sprawą kontrowersyjną. Oczywiście problem bezpłodności istnieje, ale to bardzo trudna sprawa i na pewno nie znajdzie w naszej radzie jednomyślności.
W odpowiedzi ponownie głos zabrał Kamil Klimek.
- Też jestem katolikiem i nie będziemy teraz definiować jak powinien postępować katolik. Myślę, że dojdzie do takiego spotkania, gdzie będziemy mogli podjąć się szerszej dyskusji na ten temat. Jest to kwestia wyboru i pochylenia się nad dramatami wielu młodych osób. Chciałbym żebyśmy wszyscy mieli tego świadomość.
Natomiast Roman Rynkowski, zastępca prezydenta Suwałk poinformował, że skontaktowano się z Ogólnopolskim Towarzystwem Ginekologów i Położników, aby wskazali osobę, która mogłaby wesprzeć swoim autorytetem rozmowy nad tym programem.
- Zamierzamy zaprosić online wybranego profesora na posiedzenie zespołu ds. zdrowia publicznego. Jest to gremium, które już się ukonstytuowało. Mam przyjemność być jego przewodniczącym. Natomiast oprócz radnych wskazanych przez kluby w skład zespołu wchodzą autorytety medyczne z terenu naszego miasta i myślę, że jest to takie forum, na którym będzie można przedyskutować wiele kwestii.