Dużym zainteresowaniem suwalczan cieszyła się w środę (01.05) mini tężnia solankowa, która została uruchomiona na suwalskich bulwarach.
Mini tężnia to drewniana budowla pokryta gałązkami tarniny, na które spływa solanka rozbijając się o poszczególne gałązki brzozowe, w wyniku czego tworzy się aerozol bogaty w mikroelementy. Inhalacje pomagają skutecznie walczyć w profilaktyce schorzeń górnych dróg oddechowych a także w przypadku ogólnego wyczerpania. Wokół tężni wytwarzany jest specyficzny mikroklimat, który działa bakteriobójczo, bogaty jest w wapń, jod, magnez, potas, brom, żelazo i sód. Szacuje się, że godzinny seans w pobliżu tężni daje korzyści odpowiadające trzem dniom spędzonym nad morzem.
- Widzę, że jest sporo osób, jest duże zainteresowanie. Zobaczymy jak ten obiekt się przyjmie. Myślę, że bulwary są takim miejscem gdzie suwalczanie często przebywają, odpoczywają, relaksują się i to jest taki element, który temu będzie służył. Dotarły już do mnie też głosy, żeby w kolejnych latach rozwinąć naszą tężnię i ją wydłużyć, ale czas pokaże jak to się przyjmie. Gdzieś nieopodal będzie zainstalowana kamera, żeby nie doszło do jakichś dewastacji. Na pewno tężnia jest elementem podnoszącym atrakcyjność tego miejsca, bulwary tętnią życiem i o to nam chodziło - mówił Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk.
Budowa tężni to jeden ze zwycięskich projektów w głosowaniu na Suwalski Budżet Obywatelski 2023. W kategorii dużych projektów zajęła I miejsce uzyskując 1893 głosy. Inwestycję wykonała firma Kryształowy Świat z Libiąża, a koszt prac to 567 tysięcy złotych.