Nowe słupy latarni na Pułaskiego

Zarząd Dróg i Zieleni w Suwałkach wymienia wyeksploatowane słupy latarni

Zarząd Dróg i Zieleni w Suwałkach wymienia wyeksploatowane słupy latarni oświetleniowych przy ulicy Pułaskiego na nowoczesne.

 

Od kilku lat w Suwałkach trwa sukcesywne wymienianie wyeksploatowanych słupów latarni oświetleniowych. W tym roku wymiana odbywa się na ulicy Pułaskiego. Łącznie pracownicy ZDiZ wymienią 52 słupy, a następnie montują w ich miejsce nowe słupy aluminiowe na uprzednio wkopanym fundamencie prefabrykowanym. W ramach prac towarzyszących zostały zabudowane nowe izolowane złącza kablowe we wnękach słupowych wraz z wkładkami bezpiecznikowymi oraz nowe przewody między oprawą oświetleniową a złączem IZK.

- W tym roku przeprowadzaliśmy również naprawę uszkodzonych na skutek zdarzeń drogowych latarni przy ul. Dwernickiego, ul. Noniewicza, ul. Łąkowej, ul. Pułaskiego (na wysokości Hotelu LOFT), ul. Kościuszki, ul. Klonowej oraz na skrzyżowaniu ul. Gen K. Pułaskiego z ul. Pileckiego - informuje ZDiZ.

Nowoczesne systemy sterowania oświetleniem ulicznym, w które zainwestowało Miasto Suwałki, umożliwiają m.in. zdalne regulowanie włączania i wyłączania oświetlenia ulicznego oraz automatyczne powiadamianie o uszkodzeniach i awariach na obwodach oświetlenia ulicznego. System określany jest jako inteligentny, a sposób załączania oświetlenia ma znaczący wpływ na obniżenie kosztów eksploatacji. 

- System składa się ze sterowników i oprogramowania. Sterowniki systemu włączają oświetlenie, umożliwiają też sterowanie pracą reduktorów mocy. Wraz z podłączonymi obwodami oświetleniowymi tworzą system, który może być zdalnie monitorowany i administrowany przez użytkownika. Obecnie system jest zainstalowany w 69 szafkach zasilających ze 128 wszystkich szaf sterowniczych na terenie miasta. Łączna ilość opraw oświetleniowych na terenie miasta Suwałki wynosi 7543 szt., w tym oprawy typu LED stanowią 7400 sztuk - przekazał Zarząd Dróg i Zieleni.

 

1 Komentarzy

czesiek r.

23/09/2022

może zdiz w końcu się weźmie za odmalowania oznakowania poziomego na jezdniach poza centrum miasta

Dodaj komentarz