O błędach i tendencjach językowych we współczesnej polszczyźnie i w mediach społecznościowych dyskutowano w piątek (21.02) w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Suwałkach.
21. lutego przypada Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Z tej okazji Biblioteka PWSZ zaprosiła wykładowców, nauczycieli, studentów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych na spotkanie, którego celem było szerzenie wiedzy z zakresu kultury języka polskiego, ze szczególnym zwróceniem uwagi na współczesną kondycję języka ojczystego oraz rolę gwary w kształtowaniu się języka, na przykładzie gwary Suwalszczyzny.
Spotkanie podzielone zostało na trzy bloki tematyczne. W pierwszej części Jan Bacewicz – regionalista, znawca i popularyzator gwary i kultury suwalskiej opowiadał o Roli gwary w kształtowaniu się języka literackiego. W drugiej, Marek Urbanowicz, polonista z I Liceum Ogólnokształcącego przedstawił zebranym błędy językowe we współczesnej polszczyźnie. Z kolei o tendencjach językowych jakie zachodzą w mediach społecznościowych mówił polonista i fotograf Hubert Stojanowski:
- Media wpływają na nas jako odbiorców, ale też na wszystkich, którzy tym językiem próbują się posługiwać. Chcę pokazać błędy, które mogą wpływać na niewłaściwy odbiór informacji, tendencje tego jak ten język się zmienia i rozwija. Trzeba uświadamiać młodym ludziom, że dbałość o język jest cały czas potrzebna, nawet na poziomie smsa czy wiadomości na messengerze. Musimy pamiętać, że za każde słowo ponosimy odpowiedzialność. Zaczynamy coś mówić,czy wysyłamy jakiś komunikat, który może być błędnie zinterpretowany. Niedbałość sprawia, że możemy być postrzegani jako ludzie, którzy za bardzo się spieszą, a czasem powinniśmy się zatrzymać.
Hubert Stojanowski o "rozleniwieniu" języka i młodzieżowym slangu:
O zmianach w języku na przykładzie studentów PWSZ opowiadał Dawid Harasim, rzecznik prasowy Uczelni: