Cztery propozycje na Park. Ratusz czeka na zdanie mieszkańców

zagospodarowanie terenu u zbiegu ulic Świerkowej i Nowomiejskiej

 

Propozycje zagospodarowania nowego terenu rekreacyjnego u zbiegu ulic Świerkowej i Nowomiejskiej przedstawiono w piątek (27.01) w suwalskim Ratuszu. Wkrótce ruszą też konsultacje społeczne.

 

Nowy Park powstanie przy ulicy Nowomiejskiej w Suwałkach. Architekci krajobrazu z Zarządu Dróg i Zieleni wspólnie z miejskimi urzędnikami opracowali cztery warianty możliwego zagospodarowania tego terenu. Dziś w Ratuszu odbyła się konferencja prasowa podczas której Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk, Tomasz Drejer, dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni oraz Olga Wasilewska, pracownik ZDiZ, pokrótce omówili stworzone koncepcje. 

 

Nie są to jednak ostateczne projekty. Od 6 do 19 lutego w mieście trwać będą bowiem konsultacje społeczne i każdy mieszkaniec będzie mógł złożyć swoje uwagi lub sugestie względem tego, co należałoby poprawić lub zmienić w zaproponowanych wizualizacjach. Dodatkowo 8 lutego o 15.30 w suwalskim Aquaparku zorganizowane zostanie otwarte spotkanie dla mieszkańców, gdzie zostaną zaprezentowane koncepcje i będzie można zgłaszać do nich swoje uwagi.

 

Swoje zdanie odnośnie lokalizacji Parku wyraził podczas konferencji prezydent Suwałk, który nie ukrywał, że jego zamierzeniem było, aby Park powstał w innym miejscu, a mianowicie na wolnej przestrzeni przy suwalskim Aquaparku i Urzędzie Gminy Suwałki.  

- Kilka lat prowadziliśmy rozmowy z właścicielem tego terenu. Chcieliśmy zmienić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego i ten plan jest przygotowany, uzgodniony i chcieliśmy dokonać zamiany tego gruntu. Lepszym rozwiązaniem byłoby, gdyby ten Park powstał tutaj w tym całym kwartale gdzie jest SOK, Aquapark. Było już uzgodnione porozumienie o zamianie działek i przebudowie układu drogowego ulic Świerkowej i Nowomiejskiej, bo chodziło o wybudowanie obiektu handlowego. Niestety nasze wysiłki i starania nie doprowadził do sukcesu i zostajemy na swoim terenie, czyli tej około dwuhektarowej działce na której odbywa się Piknik Kawaleryjski. Tu też jest pytanie gdzie ta impreza będzie się odbywała, jednak jest to kwestia do rozwiązania. Jest jak jest, nie chcemy tracić więcej czasu, a firma posiadająca ten teren nie jest w ogóle zainteresowana ani budową na swojej działce jakiegoś obiektu, ani zamianą. I od 10 lat na tej działce nic się nie dzieje. 

Inną kwestią jest myjnia samochodowa mieszcząca się w obrębie planowego Parku i wybudowana z inicjatywy jednego z przedsiębiorców. 

- Przedsiębiorca nie jest właścicielem tego gruntu. Mamy podpisaną umowę o dzierżawę na 10 lat, ale jak mówił nam przedsiębiorca w tym okresie inwestycja mu się nie zwróci. Głosy urbanistów i architektów w przeważającej większości są takie, że taka działalność na tym terenie nie powinna być prowadzona. Park oczywiście nie powstanie szybko, drzewo raczej wolną rosną, a wobec tego pojawiła się koncepcja, aby przedłużyć umowę dzierżawy na jakiś okres a później myjnię przenieść. Pojawiły się też koncepcje, aby w miejscu automyjni wykonać inne usługi np. gastronomiczne. 

Następnie głos zabrał Tomasz Drejer, który pokrótce omówił każdą z wizualizacji. Jak mówił wstępnym zamiarem było, aby na tym terenie powstały błonia - pusty, zielony teren z rosnącą trawą, a na około alejki i drzewa. Po zastanowieniu się powstało kilka nieco innych koncepcji. 

Pierwsza koncepcja zakłada stworzenie alejek na powstałych skrótach, które już teraz tam funkcjonują, uzupełnione o skupiska drzew. Przy zbiegu ulic Nowomiejskiej i Świerkowej powstanie szerszy plac, gdzie będzie można ustawić jakieś drobne wystawy np. plakatów tego co akurat ma w ofercie Suwalski Ośrodek Kultury. W tej koncepcji myjnia na pewien czas pozostaje.     

 

Koncepcja nr 2 zakłada największe błonia z równą trawą. Mamy tu miejsce, gdzie będzie można zrobić Piknik Kawaleryjski. Mamy możliwość zrobienia koncertu. Myjnia w tym wariancie zostało zagospodarowana jako przedłużenie Parku, czyli mamy alejki, mamy skupiska drzew. Te skupiska drzew nie są przypadkowe, tylko uwzględniają drzewa obecnie tam rosnące. Jest alejka na około łączą Park.

 

Przy koncepcji nr 3 zakładaliśmy, że warto byłoby mieć miejsce gdzie rodzić przyjdzie ze swoimi pociechami, będzie mógł usiąść na skraju, a dzieci przyjadą na rowerach, rolkach czy hulajnogach. Na utwardzonych alejkach będą miały możliwość pojeździć po dwóch kołach. Dodatkowo te zagospodarowanie umożliwia uprawianie biegów, joggingu. Są miejsca na ławki, które nie będą przeszkadzały w wykonywaniu sportu. Tu też teren myjni przekształcony jest na teren zielony. 

 

Koncepcja nr 4 to tak naprawdę rozwinięcie koncepcji nr 3. Wszystko jest tak samo oprócz miejsca przeznaczonego na gastronomię. Teren jest w tej chwili uzbrojony. Myjnia posiada wszystkie konieczna przyłącza, więc teren można zaadoptować na lodziarnie, kawiarnie, czy restauracje. Nie ma tu tego zaznaczonego ale w tej koncepcji obok gastronomii może powstać mały plac zabaw.  

6 Komentarzy

nie chcemy żadnych krzaków chcemy koncertów jak były kiedyś amfiteatru wesołych miasteczek w tym mieście to tylko wszystko dla starych dla młodzieży nic zero te miasto tętni nudą umarło sllepy tylko pod litwinów precz z takim prezydentem 

To prawda!! parki są nudne i raczej dla starszych ludzi,a ludzie starsi już i tak mają dobrze.Co z młodzieżą? dziećmi? które zawsze się nudzą w domach ,bo nie ma dla nich inspiracji na zewnątrz tylko elektronika.Dziwicie się potem co się dzieje z dziećmi. Były parki rozrywki karuzele różne imprezy i wszyscy korzystali z tego, ale kto narzekał? oczywiście starsi którym wiecznie coś się nie podoba!

Tadeusz

28/01/2023

wg.mojej skromnej wiedzy to rodzić najlepiej w szpitalu,a nie w parku. W parku to ewentualnie rodzic z dziećmi  już urodzonymi bardziej wskazany ,ale w tych projektach ani jedno ,ani drugie 

mieszkaniec

29/01/2023

Ludzie z kasa uciekaja na wioski tam mieszkaja i dobrze sie maja

Dodaj komentarz