Przystanek Historia w Muzeum - wykład Pawła Wąsa z IPN w Łodzi

Działalność Sądów Doraźnych Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Białostockiem

 

Dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Białymstoku dr Marek Jedynak oraz Dyrektor Muzeum Okręgowego w Suwałkach Jerzy Brzozowski zapraszają na spotkanie: Działalność Sądów Doraźnych Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Białostockiem (Luty-Czerwiec 1946).

 

7 marca 2023 roku, o godz. 10.00, w Muzeum Okręgowym w Suwałkach - Paweł Wąs z Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi wygłosi prelekcję na temat działalności sądów doraźnych Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Białostockiem (II – VI 1946) w ramach spotkania "Przystanku Historia"

 

Na początku lutego 1946 r. utworzono wydziały doraźne przy sądach okręgowych, których głównym celem było jak najszybsze spacyfikowanie antykomunistycznego podziemia zbrojnego. W trakcie kilkumiesięcznej działalności te tak zwane „sądy na kółkach”, których składy orzekające rekrutowały się z sędziów i prokuratorów wojskowych, orzekły kilkaset wyroków śmierci.

 

"Działalność sądów doraźnych Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego (KBW) stanowi wyzwanie nie tylko dla badaczy okresu powojennego w Polsce, lecz również dla prokuratorów prowadzących śledztwa w sprawach zbrodni komunistycznych (z uwagi na trudność w dotarciu do materiałów procesowych). Bardzo często myli się je z Wojskowymi Sądami Rejonowymi, co jest spowodowane zapisami ewidencyjnymi, w których funkcjonariusze komunistycznej bezpieki wpisywali niekiedy: „skazany przez sąd wojskowy”". 

Dodaj komentarz