- Widzę, że temat przeniesienia Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej jest nie do przejścia - mówił w środę (25.10) podczas sesji Rady Miasta Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk.
Temat przeniesienia Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w miejscu której miałby powstać czwarty miejski żłobek poruszył na ostatniej sesji Rady Miasta Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk. Przypomnijmy, że władze miasta pozyskały na ten cel dofinansowanie z programu „Maluch +”, dzięki czemu w miejscu Poradni znalazłyby się 123 miejsca dla najmłodszych suwalczan. Poradnia docelowo miałaby zostać przeniesiona do kamienicy przy ulicy Kościuszki 45, na której remont Miasto również pozyskało dofinansowanie z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
Decyzja spotkała się jednak ze sprzeciwem pracowników Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, którzy przekazali, że nie odbyły się z nimi żadne konsultacje w tej sprawie, władze miasta nie przyjrzały się specyfice pracy Poradni, a o wszelkich podjętych decyzjach pracownicy mieli dowiadywać się z medialnych przekazów. W internecie pojawiła się nawet petycja w tej sprawie w której pracownicy domagali się pozostawienia Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w miejscu jej aktualnego funkcjonowania na ulicy Nowomiejskiej 10, lub też zapewnienia na jej działalność budynku o porównywalnej powierzchni ilości gabinetów dostosowanych do przyjmowania dzieci i młodzieży, również niepełnosprawnych (w tym poruszających się na wózkach), odpowiednio wyciszonych, doświetlonych, sprzyjających swoim wnętrzem atmosferze spokoju, intymności i bezpieczeństwa, której bardzo potrzebują zgłaszający się do niej w różnych kryzysach życiowych klienci oraz dostępu do odpowiedniej ilości bezpłatnych miejsc parkingowych.
Prezydent Suwałk podczas wczorajszej Sesji przyznał, że po posiedzeniu Komisji Oświaty i Wychowania zauważył opór odnośnie zmiany lokalizacji Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej i postanowił jej nie przenosić. Ważą się natomiast losy żłobka, który pierwotnie miał znaleźć się właśnie budynku Poradni. Czesław Renkiewicz zapowiedział zwołanie Sesji Nadzwyczajnej Rady Miejskiej w tej sprawie i poprosił radnych o zastanowienie się gdzie zlokalizować czwarty miejski żłobek. Nowa lokalizacja musi również zostać zaakceptowana przez Wojewodę Podlaskiego, który przekazał dotację na utworzenie żłobka właśnie w budynku przy ul. Nowomiejskiej. W innym przypadku Miasto Suwałki straci ponad 5 mln zł dofinansowania.
- Musimy zastanowić się co dalej. Jeżeli poradnia zostaje w tym miejscu, w którym planowaliśmy żłobek, to spróbujmy poszukać innego miejsca dla żłobka. Prosiłbym radnych - doskonale znacie nasze obiekty, w niektórych z nich pracujecie - żeby coś zaproponować. My też będziemy działać w tym zakresie. Musimy sprawdzić warunki lokalowe techniczne, czy dany obiekt w ogóle kwalifikował by się do przebudowy na cel żłobka. Musi być zgoda zarządcy, który teraz teraz w tym obiekcie operuje, bo w przypadku poradni tej zgody nie ma. Jak sięgniemy po obiekty jednej czy drugiej szkoły, to może być też możemy napotkać zdecydowany opór. Gdyby lokal udało nam się znaleźć to musze w trybie pilnym spotkać się z wojewodą i rozmawiać, czy byłaby możliwość przeniesienia środków finansowych na inny obiekt. Jeżeli nie, to trzeba będzie z tej dotacji w wysokości ponad pięć milionów złotych zrezygnować. Umowę wprawdzie mam podpisaną, ale trudno. Jeśli Kościuszki 45 nie pasuje to nie będzie też pasował np. budynek, który jest w dyspozycji Państwowej Uczelni Zawodowej, który kiedyś przekazaliśmy dla szkoły wyższej, a który kilka lat stoi pusty. Niemniej z tego co widzę, temat przeniesienia Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej jest nie do przejścia. Może jestem w błędzie, ale oczekuję od radnych podpowiedzi i w poniedziałek (30.10) złożę do przewodniczącego pismo o zwołanie nadzwyczajnej sesji i przygotuję stosowną uchwałę. I później, jeśli Poradnia się nie będzie przenosiła, to co z remontem budynku Kościuszki 45 na który mamy przyznane z Polskiego Ładu 3,5 mln zł.
Włodarz przyznał, że teoretycznie można zrobić nowy żłobek w budynku Kościuszki 45, ale byłby to drugi żłobek istniejący na tej ulicy, a co ważniejsze, mogłoby tam powstać około 60 miejsc przedszkolnych, a nie jak planowano w budynku Poradni - 123.