Interpelację w sprawie stworzenia programu zielonych ścian i dachów w Suwałkach złożyła Anna Ruszewska z klubu "Łączą nas Suwałki".
Radna w piśmie skierowanym do prezydenta miasta zwraca uwagę na problem zanieczyszczenia powietrza w Polsce, który budzi coraz większe zainteresowanie opinii publicznej oraz administracji publicznej, w tym samorządów, które szukają nowych proekologicznych rozwiązań. Także w Suwałkach, w których od dłuższego czasu samorząd realizuje różne inicjatywy mające na celu ograniczenie zanieczyszczenia środowiska, promocję gospodarki niskoemisyjnej oraz tworzenie nowych oraz zabezpieczanie już istniejących terenów zieleni zwiększających komfort życia.
- Są to bardzo cenne inicjatywy, zwłaszcza, że na ich realizację udaje się bardzo często Prezydentowi pozyskać środki pochodzące z funduszy zewnętrznych. W Poznaniu pod koniec 2020 r. powstała bardzo ciekawa inicjatywa, którą moglibyśmy implementować w naszym mieście, zwłaszcza na obszarach w których tworzenie terenów zielonych w tradycyjny sposób staje się niemożliwe lub bardzo utrudnione. Prezydent tego miasta celem wdrożenia jej w życie, powołał na początku br. zespół którego zadaniem będzie przygotowanie pilotażowego programu wsparcia dla mieszkańców zainteresowanych utworzeniem na swoich domach ogrodów wertykalnych lub zielonych dachów. Zespół zajmie się także opracowaniem propozycji współpracy ze spółdzielniami mieszkaniowymi, właścicielami, zarządcami i administratorami budynków użyteczności publicznej oraz obiektów wielkopowierzchniowych. Planowane działania przyczyniałyby się do tworzenia zielonych ścian zewnętrznych i dachów, zarówno na już istniejących, jak i projektowanych budynkach - czytamy w interpelacji.
Pojawiające się rośliny oczyszczają powietrze, bo filtrują pyły i przetwarzają dwutlenek węgla w tlen. Tworzą też naturalną warstwę ogniotrwałą. Dają schronienie ptakom, motylom i pożytecznym owadom, co jest bardzo pożądane, zwłaszcza w zwartej zabudowie miejskiej. Zielone powierzchnie poprawiają izolację termiczną budynków, a chroniąc pokrycia domów przed warunkami zewnętrznymi przedłużają ich żywotność. Takie instalacje zatrzymują wodę deszczową w podłożu, w warstwie roślinnej i drenującej, oczyszczając ją i spowalniając odprowadzenie jej do kanalizacji.
- Także w Bydgoszczy dzięki projektowi GRAD trwają prace nad lokalnym planem rozwoju pomagającym w promowaniu zielonej infrastruktury zarówno na budynkach publicznych, jak i prywatnych. Projekt zakłada transfer niemieckich praktyk w tym zakresie, w tym przede wszystkim doświadczeń Hamburga, które od kwietnia 2014 r. posiada i realizuje własną strategię dotyczącą stymulowania budowy zielonych dachów w mieście. Oczywistym jest to, że opracowanie i wdrożenie takiego programu w Suwałkach wymaga czasu. Można jednak już teraz podjąć działania, np. powołując zespół ds. zewnętrznych ogrodów wertykalnych oraz zielonych dachów skupiający specjalistów, radnych i inne zainteresowane osoby, który miałby za zadanie wypracować zasady tworzenia ogrodów wertykalnych oraz udzielania wsparcia zainteresowanym podmiotom. Prowadzone przez Miasto Suwałki działania antysmogowe powinny być stale rozszerzane. Zachęcanie oraz wspieranie mieszkańców i przedsiębiorców w zakładaniu zielonych dachów oraz zielonych ścian pozytywnie wpłynie nie tylko na środowisko, ale także na estetykę Miasta Suwałki - argumentuje radna.