Światowy Dzień Ziemi. W Suwałkach zarybianie Czarnej Hańczy

Wspólne zarybianie Czarnej Hańczy z okazji Światowego Dnia Ziemi

 

Wspólne zarybianie Czarnej Hańczy z okazji Światowego Dnia Ziemi odbyło się w środę (23.04) na suwalskich bulwarach. Do wody zostało wpuszczonych około 2000 pstrągów potokowych.

 

Władze Suwałk i dzieci z miejskich szkół i przedszkoli świętowały dziś Światowy Dzień Ziemi, który oficjalnie przypadał we wtorek 22. kwietnia. Zebrani spotkali się przed południem na suwalskich bulwarach, gdzie tradycyjnie już miało miejsce zarybianie rzeki narybkiem pstrąga potokowego, naturalnie występującego w przepływającej przez Suwałki Czarnej Hańczy. Do wody zostało wpuszczonych około 2000 sztuk.

- Są to ryby od trzech do 20 gramów. Ryby w wieku jeden plus, to znaczy, że przeżyły już jedną zimę. W warunkach hodowlanych nabrały masy i mają zgromadzony odpowiedni zapas tłuszczu. Po wypuszczeniu przez kilka pierwszych dni będą musiały się zaaklimatyzować, natomiast później powinny zacząć żerować i rosnąć. Oczywiście nie przeżyje sto procent, bo nigdy nie ma takiej możliwości, ale kilkadziesiąt procent na pewno przeżyje. W tej chwili jest bardzo mało wody, więc te ryby będzie trudno zobaczyć, szczególnie w południe, bo ukryły się w jakichś przeszkodach wodnych - tłumaczył Robert Stawiński, pracownik Gospodarstwa Rybackiego PZW w Suwałkach.  

Jak dodał Stawiński, że ogólnie jakość wody w Czarnej Hańczy jest dobra, o czym świadczą występujące w niej pstrągi  i strzeble potokowe. 

- Generalnie badania jakie są tutaj prowadzone przez różne jednostki wykazują, że większość parametrów wody jest na bardzo przyzwoitym poziomie. Natomiast niestety spływy powierzchniowe, dotyczące spływów z gruntów ornych, czy też z nielegalnych szamb, to one te parametry pogarszają. Natomiast jakość wody jest dobra i świadczy o tym między innymi to, że w rzece bytuje zarówno pstrąg potokowy, jak i strzebla potokowa, która też jest takim gatunkiem bardzo wymagającym środowiskowo. 

Celem obchodów Dnia Ziemi jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na problemy środowiska, takie jak globalne ocieplenie, zmiany klimatyczne, zanieczyszczenie powietrza i wody, wylesianie czy utratę różnorodności biologicznej.
 

Dodaj komentarz