Leszek Lewoc, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie poinformował, że Ojciec Święty Franciszek ogłosił św. Brata Alberta Chmielowskiego patronem pracowników pomocy społecznej w Polsce.
Decyzją Konferencji Episkopatu Polski oraz uchwała Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z 2016 r., rok 2017 ustanowiony został rokiem Adama Chmielowskiego - św. Brata Alberta. Senat Rzeczypospolitej Polskiej uchwałą z grudnia 2016 r. oddał cześć pamięci św. Brata Alberta Chmielowskiego – powstańca styczniowego, artysty, opiekuna ubogich w 100. rocznicę jego śmierci. Zwrócił się jednocześnie o popularyzację postaci św. Brata, którego życie może być wzorem człowieczeństwa. Dzięki tym aktom niezwykła postać Adama Chmielowskiego została przywołana do społecznej świadomości i popularyzowana podczas wielu wydarzeń.
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Suwałkach aktywnie włączył się w obchody. Dnia 27 sierpnia 2017 r. w kościele p.w. św. Apostołów Piotra i Pawła w Suwałkach odbył się koncert charytatywny dla uczczenia Roku Świętego Brata Alberta. Podczas koncertu prowadzona była zbiórka pieniężna na rzecz Towarzystwa im. Świętego Brata Alberta „Koło” w Suwałkach. W listopadzie 2017r. zorganizowano sympozjum pn. „Św. Brat Albert jako prekursor pracy socjalnej w Polsce”. Uwieńczeniem działań było wyświęcenie sztandaru MOPR w Suwałkach z wizerunkiem Św. Brata Alberta. Leszek Lewoc wystąpił w tym czasie do arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski z prośbą o podjęcie działań mających na celu ustanowienie św. Brata Alberta patronem pomocy społecznej w Polsce. Trzy lata później inicjatywa dyrektora została pomyślnie rozpatrzona przez Stolicę Apostolską i sfinalizowana.
Adam Chmielowski nazywany jest świętym od biedaków. Malarz, którego kariera artystyczna stała przed nim otworem. Bardziej jednak niż salony interesował go człowiek, z całą jego biedą i uniżeniem. Artysta, który zaczął sprzedawać swoje obrazy, by pomóc nędzarzom żyjącym na ulicy. Społecznik, inicjator zakładania przytulisk i schronisk. Założyciel Zgromadzenia Braci Albertynów i Sióstr Albertynek, które miały charakter nie tylko religijny, ale w jak najszerszym znaczeniu społeczny. Działalność Adama Chmielowskiego jako społecznika cechowała się środowiskowym podejściem do pomagania najbardziej potrzebującym, nowatorską formułą organizacji i prowadzenia zgromadzeń oraz nastawieniem na zmianę społeczną. Wyprzedzając swoją epokę w pracy wykorzystywał narzędzia i instrumenty, które do dnia dzisiejszego stanowią podstawę pracy pracowników socjalnych. Wspomnieć należy chociażby o diagnozie środowiska, wywiadzie środowiskowym, czy spółdzielni socjalnej. Istnieje sieć schronisk, stowarzyszeń, fundacji, parafii św. Brata Alberta, realizujących Jego przesłanie "Być dobrym jak chleb”.