Upamiętniają Bitwę Niemeńską 1920 roku

tablice upamiętniające miejsca Bitwy Niemeńskiej 1920 roku

Kolejne tablice upamiętniające miejsca Bitwy Niemeńskiej 1920 roku trafiły do podlaskich samorządów. We wtorek (29.12) marszałek Artur Kosicki wręczył je przedstawicielom gmin Giby i Krasnopol oraz powiatów: sejneńskiego i suwalskiego.

 

Akcja upamiętniania miejsc związanych z Bitwą Niemeńską 1920 roku została zainicjowana przez Samorząd Województwa Podlaskiego w związku z 100. rocznicą zwycięstwa nad bolszewikami. Na początku grudnia tego roku tablice odebrało dziesięciu samorządowców z terenów, na których toczyły się walki i działania podczas Bitwy nad Niemnem 1920 roku. Łącznie, tablice zostaną umieszczone w czternastu miejscach na terenie całego województwa, miejscach dostępnych ogółowi społeczności, tak aby informowały i przypominały o historii Bitwy Niemeńskiej. Na każdej z nich jest napis: „Miejsce pamięci bitwy niemeńskiej 1920 roku - dla upamiętnienia wszystkich, którzy złożyli daninę krwi i życia, w obronie niepodległości i suwerenności naszej ojczyzny, w stulecie chwalebnego zwycięstwa nad bolszewikami, marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki".

 

- Dziękuję, że chcecie pamiętać, że chcecie kultywować pamięć o tych tak ważnych dla naszej ojczyzny wydarzeniach – mówił Artur Kosicki, przekazując pamiątkowe tablice – Mam nadzieję, że będą przypominały o bohaterstwie walczących tu żołnierzy i poświęceniu lokalnych społeczności.

 

Za przywracanie pamięci o Bitwie Niemeńskiej dziękował Artur Łuniewski, wicestarosta suwalski. - Gdyby nie ta bitwa i nie to zwycięstwo, kto wie, jak dalej potoczyłaby się historia Polski i Europy – mówił. Dodał, że tablica zostanie umieszczona w miejscu pochówku dwóch żołnierzy XVI Pułku Ułanów Wielkopolskich – Wawrzyńca Walkowiaka i Stanisława Walotka. Brali oni udział w jednym z epizodów Bitwy Niemeńskiej – powstaniu sejneńskim.

 

Tablica Bitwy Niemeńskiej 1920 roku upamiętni również miejsca walk i działań wojennych na terenie powiatu sejneńskiego. Tu także toczyły się zacięte boje, a na cmentarzu w Berżnikach spoczywa wielu poległych w tamtym czasie żołnierzy. Tablice trafią też do gmin Giby i Krasnopol. Karol Szrajbert, wójt Krasnopola, dziękował za przywracanie pamięci historycznej. - Świętowaliśmy w 2018 roku odzyskanie niepodległości, ale to te kolejne święta i rocznice pokazują to, jak skomplikowana i nieprosta była to droga.

 

4 Komentarzy

Przy okazji wygnania bolszewików ,zajumaliśmy dla tylko co odrodzonej Litwy ,1\3 jej terytorium ze stolicą Vilnius.Czas  przeprosić sąsiadów.

Dodaj komentarz