Ponad 40 wydarzeń w 16 dni - po 9 latach przerwy powracają Teatr-Akcje

11. Suwalskie Teatr-Akcje 2024 "Powroty do domu"

 

“Powroty do domu” to hasło 11. edycji kultowego festiwalu, który po 9 .latach nieobecności na kulturalnej mapie Polski został wznowiony. O szczegółach wydarzenia mówili w środę (24.07) w Suwałkach organizatorzy festiwalu. 

 

Na dzień przed rozpoczęciem festiwalu 11. Suwalskie Teatr-Akcje 2024 "Powroty do domu" w  Domu Festiwalowym przy ul. Chłodnej 1 w Suwałkach odbyła się konferencja prasowa podczas której przedstawiono harmonogram wydarzenia na nadchodzące dni oraz opowiadano o szczegółach powracającej do miasta imprezy. 11. edycja to wznowienie kultowego festiwalu po 9. latach nieobecności na kulturalnej mapie Polski. Hasłem tej edycji będzie pojęcie “Powrotów do domu”. Wydarzenie to ma twórczo kontynuować dorobek 10. edycji festiwalu Teatr-Akcje – głównego działania Stowarzyszenia Aktywności Społeczno-Artystycznej „Nie Po Drodze” w latach 2006-2015.

- Suwalskie Teatr-Akcje wracają do naszego miasta po wielu latach nieobecności. Wracamy troszeczkę inny, odmienieni, bardziej dojrzali, ale z tą samą dawną energią, którą chcemy tutaj w Suwałkach ponownie rozpalić i przywołać. Szykujemy sporo niespodzianek. Nasz festiwal to 16 dni i ponad 40 wydarzeń festiwalowych, rozsianych po całym mieście. Będziemy w salach teatralnych i przestrzeniach miejskich. Myślę, że takim hitem może być kino Bałtyk zamknięte od kilkunastu lat. W tej chwili ta przestrzeń jest zupełnie inna, niż ta, którą pamiętamy. Udało nam się do tej przestrzeni wejść z działaniami artystycznymi. Będzie tam można zobaczyć miejskie performensy oraz spektakl "powroty". Ta przestrzeń na pewno jest warta tego żeby tam wejść i zobaczyć jak po latach wygląda kino Bałtyk w którym widzieliśmy nasze pierwsze seanse w życiu, czy do którego chodziliśmy na randki i noce filmowe - mówiła Marta Grzymkowska-Ciechańska Stowarzyszenie Aktywności Społeczno-Artystycznej „Nie Po Drodze”.  

Teatr-Akcje pojawią się także na suwalskich bulwarach, gdzie zaprezentować będą mogli się wszyscy chętni. 

- To wspaniała przestrzeń w Suwałkach, która nie od tak dawna funkcjonuje, więc tam jeszcze Teatr-Akcji nie było. Tam, przy Cafe Łaźnia będziemy robili Slam, to jest takie niesamowite wydarzenie, gdzie każdy może przyjść i zaprezentować swój tekst. Może to być wiersz, przemówienie, czy jakikolwiek tekst.  Najważniejsze, żeby był autorski. Tam też odbędzie się koncert zespołu Rusty Dusty Rock Band - dodała Marta Grzymkowska-Ciechańska.

Program 11. Suwalskich Teatr-Akcji to 14 spektakli i performensów, 2 koncerty, 3 pokazy filmowe, 8 propozycji warsztatowych, Slam Freak Night, Impro Show, etiudy studentów z Białegostoku, pokaz tańca z ogniem, a do tego spotkania z artystami i panele dyskusyjne. Pierwsze wydarzenie odbędzie się w czwartek 25. lipca o godzinie 18.00 w sali kameralnej Suwalskiego Ośrodka Kultury, gdzie na zebranych czekać będzie premierowa odsłona spektaklu "ShowTime" w wykonaniu Teatru Form Czarno-Białych "Plama" w reżyserii Mirosławy Krymskiej. 

- Naszą ideą od pierwszej edycji było wyjście w plener i zaanektowanie takich nieoczywistych miejsc w Suwałkach po to, żeby teatr pokazać, zarazić sztuką teatralną przypadkowych przechodniów, którzy nie zawsze mogą lub chcą przyjść do sali teatralnej. Zawsze był taki duży efekt zaskoczenia i liczymy, że tym razem też zaskoczymy nieoczywistymi działaniami w nieoczywistych przestrzeniach. Jest to sentymentalny festiwal, ponieważ chcieliśmy sprawdzić, czy kolejne pokolenie młodych ludzi chwyci tego bakcyla. Czy dla nich jest to nadal aktualne - teatr, bycie ze sobą, kontakt. Te tytułowe powroty mają tutaj wiele płaszczyzn - powiedziała Mirosława Krymska, instruktorka Suwalskiego Ośrodka Kultury. 

Aby mogło w ogóle dojść do realizacji tego wydarzania, trzeba było pozyskać środki finansowe. Stowarzyszenie Aktywności Społeczno-Artystycznej „Nie Po Drodze”, organizator festiwalu, otrzymało dotację w wysokości 16 tys. zł od Miasta Suwałki na realizację tego przedsięwzięcia. Do tego doszły wpłaty od widzów i sponsorów oraz pozakonkursowa dotacja z Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku.

 

Szczegółowy program dostępny jest na poniższym plakacie. Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny. Na niektóre spektakle potrzebne są bezpłatne wejściówki, które będzie można odbierać w miejscu wydarzenia na godzinę przed rozpoczęciem. 

 

Dodaj komentarz