W jaki sposób zautomatyzować zlecenia przewozowe?

W jaki sposób zautomatyzować zlecenia przewozowe?

 

Wielu ludzi używa naprzemiennie pojęć spedycja i logistyka. Różnica jest jednak naprawdę spora. Czym zajmuje się spedytor? Jakie są jego obowiązki i czy jest w Polsce program, który pozwala zautomatyzować zlecenia przewozowe?

 

Czy zajmuje się spedytor?

Do głównych zadań spedytora należy zorganizowanie transportu towarów z miejsca A do miejsca B. Szuka on odpowiedniego środka transportu - czy to we własnej firmie czy też na giełdach transportowych. Na głowie spedytora jest koordynacja całości działań przewozowych. To on ma kontakt z klientem i kierowcą. Monitoruje przewóz oraz rozlicza wszystkie potrzebne dokumenty. Oprogramowanie dla firm transportowych zdecydowanie ułatwia pracę spedytora.

 

Istnieją różne podziały spedycji. Klasyczny podział to spedycja krajowa i międzynarodowa. Niektórzy używają rozróżnienia pomiędzy spedycję gałęziową oraz intermodalną. Można również podzielić spedycję na drogową, kolejową, morską i lotniczą.

 

Więcej o podstawach pracy spedytora możesz przeczytać na stronie Polskiej Izby Spedycji i Logistyki (PISiL), w zakładce Ogólne Polskie Warunki Spedycyjne (OPWS).  Choć nie jest to akt prawny ani rozporządzenie ministerialne, to w nim znajdziesz wzory umów, które zabezpieczają prawa i obowiązki spedytora. Niezależnie od sytuacji,każdy spedytor i każda spedycja powinna znać powyższe podstawy prawne swojej działalności. Każda powinna również postawić na  program do spedycji, który znacznie ułatwi pracę przedstawicielom tego zawodu. 

 

Zlecenia przewozowe obowiązkiem spedytora

Zlecenie przewozowe to zwykle dokument, który przewoźnik otrzymuje od nadawcy (osoby lub firmy, która chce, żeby towar został przetransportowany). Zlecenie przewozowe określa cel i miejsce dostawy towaru oraz inne szczegóły dotyczące transportu. Każde zlecenie spedycyjne powinno zawierać takie elementy jak: nazwy i adresy nadawcy oraz odbiorcy, termin realizacji, rodzaj ładunku, jego wartość oraz sposób pakowania. Ponadto powinno zostać ustalone czy ładunek ma być przewieziony w całości, czy też w częściach. 

 

Zlecenie spedycyjne jest niesamowicie ważnym dokumentem dla ubezpieczyciela. Zlecenie przewozowe to dokument, który potwierdza zawarcie umowy między nadawcą a przewoźnikiem. Umowa ta określa, że to właśnie przewoźnik będzie odpowiedzialny za dostarczenie ładunku we wskazane miejsce odbioru. Ponadto, na podstawie tego dokumentu, ubezpieczyciel ma obowiązek wypłacenia odszkodowania w razie utraty lub uszkodzenia ładunku. W wystawianiu zlecenia pomocny może być program dla spedycji.

 

Cyfrowa spedycja w XXI wieku. Czy to możliwe?

Program do spedycji daje niesamowite możliwości przyspieszenia i ułatwienia pracy. Wydaje się, że w pracy spedytora oprogramowanie dla firm transportowych pozwala na automatycznie tworzenie i obsługę zleceń. Bardzo istotne z punktu widzenia pracownika spedycji jest posiadanie przez program dla firmy transportowej możliwości planowania najlepszych tras oraz wykrywania zagrożeń, mogących opóźnić realizację danych planów spedycyjnych.


Bardzo ciekawą funkcją jest możliwość planowania pracy w oparciu o informacje dotyczące dostępności wolnych pojazdów w określonych przedziałach. W przypadku większej ilości zleceń program do spedycji jest naprawdę niezbędnym wyposażeniem miejsca pracy spedytora.

 

Materiał zewnętrzny

Dodaj komentarz