- Mamy w kraju ustawę o dekomunizacji, a w Suwałkach nadaje się rondu imię Józefa Gajewskiego, prezydenta wybranego przez komunistyczne władze - mówił podczas obchodów 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego poseł Jarosław Zieliński.
W listopadzie, podczas sesji Rady Miasta Suwałki, nowe rondo powstałe u zbiegu ulic Wojska Polskiego, Łąkowej i Zastawie otrzymało nazwę Rondo imienia Józefa Gajewskiego. Niezadowolenie z tej decyzji wyraził w niedzielę (12.12) Jarosław Zieliński, poseł Prawa i Sprawiedliwości podczas obchodów związanych z 40. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego. W swoim przemówieniu pod Dębem Wolności w Parku Konstytucji 3 Maja mówił, że była to decyzja przeciwna wprowadzonej przez rząd PiS ustawy o dekomunizacji.
- Pozostałości stanu wojennego i komunizmu są w gruncie rzeczy obecne po dziś dzień. Ci, którzy byli najbardziej zhańbieni antypolską działalnością, myślę o służbach specjalnych PRL-u, SB, cieszyli się przywilejami jeszcze do niedawna, do 2017 roku. To sytuacja niebywała. Dopiero wtedy te przywileje emerytalne zostały dzięki Prawu i Sprawiedliwości odebrane. Niestety tych pozostałości jest więcej, nawet w życiu lokalnym. Wszyscy pewnie zdziwiliśmy się ostatnio, że Rada Miejska, a więc demokratycznie wybrani radni, uchwalili nadanie jednemu z rond w mieście imię Józefa Gajewskiego, byłego prezydenta Suwałk ze stanu wojennego. Osoby, która została mianowana na to stanowisko przez władze komunistyczne 16 grudnia 1981 roku. Mamy ustawę o dekomunizacji placów i ulic, a tutaj, i to bolesne, przywraca się tego typu pamięć, tego typu osoby, niezależnie od tego co one później robiły. Nie może być tak, żebyśmy ciągle tkwili w tamtym zniewoleniu. To miejsce w którym się znajdujemy, Dąb Wolności, wymaga od nas tego, abyśmy mówili odważnie prawdę, nawet jeśli jest to niepopularne.
Józef Gajewski od roku 1981 do 1987 pełnił funkcję Prezydenta Miasta Suwałk. W latach 1987—1990 był Przewodniczącym Miejskiej Rady Narodowej w Suwałkach. W latach 1987 —1992 był dyrektorem Izby Skarbowej w Suwałkach. W latach 1993—1996 był wicedyrektorem Urzędu Kontroli Skarbowej w Suwałkach. W roku 1996 pracował na stanowisku dyrektora w Izbie Skarbowej w Gdańsku. W latach 1996 -1999 był wicedyrektorem Urzędu Kontroli Skarbowej w Suwałkach. Od 19 listopada 2002 roku do dnia śmierci ponownie sprawował funkcję Prezydenta Miasta Suwałk.