Zespół naukowców pracujący nad rozpoznaniem wielkich powodzi lodowcowych w rejonie Suwalszczyzny został nagrodzony w konkursie organizowanym przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska pt. "Nagroda Geologia 2021".
W konkursie nagradzane były przedsięwzięcia służące rozwojowi i promocji polskiej geologii, nowatorskie i wysoce efektywne rozwiązania naukowe, techniczne, technologiczne, organizacyjne, ideowe i gospodarcze oraz fundamentalne odkrycia w dziedzinie geologii. Konkurs przeprowadzony był w czterech kategoriach: przemysł, innowacje (rozumiane jako inwestycja, usługa, produkt, technologia, analityka); dorobek, fundamentalne odkrycie (wynikające z własnej, twórczej pracy naukowo-badawczej); młodzi; popularyzacja geologii i geośrodowiska.
Laureatem tego konkursu i zdobywcą prestiżowego tytułu "Nagroda GEOLOGIA 2021" w kategorii "Dorobek, fundamentalne odkrycie" jest zespół naukowców z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, pracujący nad rozpoznaniem wielkich powodzi lodowcowych w rejonie Suwalszczyzny. Nazwa nagrodzonego odkrycia to „MEGAPOWÓDŹ LODOWCOWA NA SUWALSZCZYŹNIE”.
15-17 tysięcy lat temu, w okresie zlodowacenia, przez rejon dzisiejszych Suwałk przeszła jedna z pięciu największych znanych powodzi w historii Ziemi. Źródłem tej wody był topniejący lądolód. Powódź ta niosła ze sobą 2 mln metrów sześciennych wody na sekundę. To 10 razy więcej, niż średni przepływ rzeki Amazonki albo 2 tysiące razy więcej wody, niż uchodzi średnio z Wisły do Bałtyku. Taka powódź trwała prawdopodobnie tylko kilkanaście dni, ale jej skutki widoczne są aż do dziś w krajobrazie Europy Centralnej - w tym północno-wschodniej części Polski.
Więcej informacji o odkryciu: https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news