Radni Rady Miejskiej w Suwałkach przyjęli stanowisko w sprawie konieczności przebudowy odcinka drogi pomiędzy Białymstokiem a Augustowem oraz włączenia go do programu budowy dróg krajowych do 2030 roku.
W połowie sierpnia Ministerstwo Infrastruktury opracowało projekt nowego Programu Budowy Dróg Krajowych do 2030 roku. W dokumencie zabrakło modernizacji drogi krajowej nr 8 na odcinku Suwałki – Białystok do standardów „ekspresówki” o co zabiegali wszyscy samorządowcy z regionu. Tożsame stanowisko zaprezentował Podlaski Zespół Parlamentarny, którym kieruje poseł na Sejm RP Jarosław Zieliński. W tej sprawie skierowano do Ministerstwa nawet specjalną petycję z kilkoma tysiącami podpisów.
- Połączenie dróg Via Baltica i Via Carpatia powinno odbyć się poprzez modernizację drogi krajowej nr 8 do standardów drogi ekspresowej. Zapewni to dobre skomunikowanie północnej części województwa ze stolicą regionu ale też i resztą kraju. Ta droga jest ok 30 km krótsza niż forsowane połączenie na linii Ełk – Knyszyn. To oznacza tańszą budowę i szybszy przejazd oraz mniejszą emisję dwutlenku węgla. Wszystkie te miejscowości jak Augustów, Sejny, Suwałki, Sztabin, Suchowola powinny mieć dobre połączenie ze stolicą województwa – mówił kilka miesięcy temu Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk.
Rząd nie uwzględnił ww. drogi w swoim planie, ale szansą są obecnie prowadzone konsultacje społeczne. Mogą wziąć w nich udział wszyscy zainteresowani. Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk poinformował, że przygotował już swój własny apel, który zostanie publicznie podany do wiadomości w piątek (03.09). Skierowany jest on do wszystkich instytucji, organizacji, przedsiębiorców i mieszkańców, aby skorzystali z możliwości składania uwag do rządowych planów. Znajdzie się w nim to, co włodarz sam zamierza przesłać do rządu, aby móc to potraktować jako wzór i aby pojawiające się stanowiska były ze sobą spójne.
Natomiast dziś (02.09) w suwalskim Ratuszu odbyła się sesja Rady Miasta podczas której radni przegłosowali stanowisko w sprawie konieczności przebudowy odcinka drogi pomiędzy Białymstokiem a Augustowem oraz włączenia go do programu budowy dróg krajowych do 2030 roku, które zostanie wysłane do Ministerstwa Infrastruktury. W obradach udział wzięli m.in. poseł Krzysztof Truskolaski, Cezary Cieślukowski, radny sejmiku województwa podlaskiego i poseł Jarosław Zieliński, który jest też obecnie przewodniczącym Podlaskiego Zespołu Parlamentarnego i który również mocno zachęcał wszystkich do udziału w konsultacjach.
- Mimo, że wszyscy już pewnie parokrotnie występowaliśmy w tej sprawie wysyłając wnioski, pisma i stanowiska. teraz powinniśmy zrobić to jeszcze raz, korzystając z procedury konsultacyjnej, która obecnie obowiązuje. Zgodnie z ogłoszeniem, tylko to będzie brane pod uwagę. To, co zrobiliśmy do tej pory miało ogromne znaczenie. Sprawa została mocno postawiona, jest znana i głośna. Interesuje już nie tylko pojedyncze osoby czy parlamentarzystów, ona interesuje społeczeństwo. Jest znana rządowi, ministrowi infrastruktury, Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Jest znana premierowi, sam z nim o tym rozmawiałem. Sprawa jest analizowana i właśnie ten tryb konsultacyjny może mieć bardzo duże znaczenie. Skorzystajmy z tego - apelował Jarosław Zieliński.
Pomiary ruchu drogowego z 2020 roku, mówią o tym, że drogą od Białegostoku do Augustowa porusza się najwięcej pojazdów w naszym województwie, nie licząc oczywiście "ekspresówki" z Warszawy do Białegostoku. Dziennie jedzie tędy około 4500 samochodów ciężarowych. To oznacza, że rocznie jest to ponad 1,5 mln tirów.
- Nie ma co się oszukiwać, że droga krajowa nr 8 między Białymstokiem, Augustowem, aż do węzła Raczki jest po prostu drogą śmierci. Jechałem tą drogą około trzy tygodnie temu i po raz kolejny nie dało się jechać głównym śladem z uwagi na to, że był śmiertelny wypadek. Ile jeszcze musi zginąć osób żebyśmy wreszcie tę drogę zmodernizowali. Abyśmy wreszcie mogli jeździć po nowoczesnej drodze takiej, jaka buduje się z Suwałk do Warszawy S61 czy S8 z Białegostoku do Warszawy. Tysiące tirów codziennie przejeżdżających między Białymstokiem a Augustowem powinno dać do myślenia. Nie rozumiem niestety argumentacji Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Białymstoku, że w trakcie budowy trzech obwodnic w ciągu drogi krajowej nr 8 nie można było zrobić tego przyszłościowo, porządnie i zbudować tego jako drogę ekspresową 2+2, a nie 2+1 - powiedział Krzysztof Truskolaski, zastępca przewodniczącego Podlaskiego Zespołu Parlamentarnego.
W imieniu suwalskich przedsiębiorców głos zabrał Bogdan Sadowski, przewodniczący Izby Przemysłowo-Gospodarczej w Suwałkach.
- Dla przedsiębiorców jest to bardzo prosty rachunek. Jeśli będziemy jeździć drogą przez Ełk to mamy 40 kilometrów dalej. Są firmy które jeżdżą codziennie do Białegostoku i okolic. To jest wzrost kosztów transportu, a jeśli mamy wzrost kosztów to automatycznie nasze firmy stają się mniej konkurencyjne na rynku. Jeśli mamy doganiać resztę Polski to musimy mieć po czym doganiać. w tej chwili jest to też tracony czas, ponieważ kiedyś tą drogę pokonywaliśmy w półtorej godziny, a dziś jak widać ciężko dojechać do Białegostoku w dwie godziny.
Uwagi do Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych, w tym te dotyczącej drogi ekspresowej Białystok- Augustów można składać do 17 września w następujący sposób:
- pobrać formularz ze strony Ministerstwa Infrastruktury: https://www.gov.pl/web/infrastruktura/konsultacje-publiczne-projektu-rzadowego-programu-budowy-drog-krajowych-do-2030-r-z-perspektywa-do-2033-r i zgłosić uwagi na formularzu przesyłając na adres e-mail: konsultacjeRPBDK2030@mi.gov.pl,
- na formularzu przesyłając tradycyjną drogą pocztową na adres: Ministerstwo Infrastruktury, Departament Dróg Publicznych, ul. Chałubińskiego 4/6, 00-928 Warszawa (w przypadku przekazania uwag za pośrednictwem poczty decyduje data wpływu formularza do MI),
- na formularzu składając osobiście w siedzibie MI (Kancelaria Główna), pon. – pt. w godzinach 9.30-16.00,
w związku z trwającą epidemią COVID-19 nie przewiduje się możliwości ustnego składania uwag do protokołu w siedzibie Ministerstwa Infrastruktury.
Pełna treść stanowiska: