W czwartek (11.06) w kościele katolickim obchodzona jest Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Tegoroczne procesje wyglądają jednak inaczej niż w latach ubiegłych.
Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, czyli potocznie Boże Ciało to uroczystość liturgiczna w Kościele katolickim dla uczczenia Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. To święto ruchome, obchodzone w czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego. W Polsce Boże Ciało jest dniem wolnym od pracy i nauki szkolnej. Tego dnia wierni uczestniczą w procesjach z Najświętszym Sakramentem po ulicach parafii. Procesja zatrzymuje się kolejno przy czterech ołtarzach, przy których czytane są związane tematycznie z Eucharystią fragmenty czterech Ewangelii.
W tym roku ze względu pandemię koronawirusa i wprowadzone w związku z tym państwowe obostrzenia nie zezwalają na organizowanie procesji masowych po ulicach miast. Procesję można zorganizować jednak na terenie przykościelnym. Możliwe są dwa warianty liturgii procesyjnej w zależności od wielkości terenu przykościelnego: jeden ołtarz, do którego procesja przychodzi 4-krotnie zatrzymując się i odmawiając poszczególne modlitwy lub cztery ołtarze wokół kościoła. W każdym przypadku, jeśli wierni mają iść w procesji, powinni zachowywać nakazane odstępy, lub mieć zakryte usta i nos.
Przykładowo w Kościele Rzymskokatolickim pw. Matki Bożej Miłosierdzia w Suwałkach procesja eucharystyczna do czterech ołtarzy przeszła wokół krzyża na placu przed kościołem. Uczestniczyli w niej ministranci, orszak procesyjny i dziewczynki sypiące kwiatki. Wiernych proszono podczas mszy aby stali na trawnikach wokół krzyża przed kościołem.