Rozwój przedsiębiorczości przy suwalskim lotnisku, wzrost jakości miejsc pracy, rozwiązanie problemu energetyki miejskiej oraz utworzenie na Bulwarach strefy legalnego spożywania alkoholu to kolejne propozycje Komitetu Wyborczego Wyborców "Razem Dla Suwałk" - Czesław Renkiewicz.
Konferencja prasowa Komitetu Wyborczego Wyborców "Razem Dla Suwałk" - Czesław Renkiewicz, poświęcona m.in przedsiębiorczości odbyła się w czwartek (04.04) na drodze dojazdowej do PGO w Suwałkach. Z mediami spotkał się Czesław Renkiewicz oraz kandydatki i kandydaci startujący z jego ugrupowania w nadchodzących wyborach samorządowych. Prezydent przedstawił wizję na strefę aktywności gospodarczej na bazie lotniska lokalnego oraz ofertę skierowaną do przedsiębiorców.
- Montowany jest tutaj baner informujący o tym, że jest do nabycia działka położona w narożniku ulicy Wojczyńskiego i ulicy Leśnej, Raczkowskiej. Ponad dwa hektary gruntów przeznaczonych do zainwestowania pod działalność usługową. Taką propozycję mamy już dzisiaj. Ten obszar położony między drogą prowadzącą do PGO, a ogrodzeniem lotniska to spory obszar, bo ma 16,5 hektara. Jak chcemy ten obszar zagospodarować. Po pierwsze chcemy zachęcić inwestorów do inwestowania we własne powierzchnie do obsługi lotniska, czyli hangary. Tutaj może być prowadzona działalność gospodarcza okołolotniskowa. Mamy tu teren, który chcemy zagospodarować pod tor kartingowy, to co dzisiaj jest przy Zespole Szkół nr 6. Wiemy, że żywotność tego toru jest ograniczona z uwagi na postępujące budownictwo mieszkaniowe. I tutaj jest świetny teren, żeby taki tor stworzyć. Z drugiej strony ulicy Raczkowskiej jest 30 hektarów gruntu przewidziane do zagospodarowania pod działalność gospodarczą. Tu liczymy na współpracę z przedsiębiorcami i firmami, które chciałyby zlokalizować swoje obiekty w pobliżu lokalnego lotniska, tak żeby na bazie tego lotniska tutaj była prowadzona działalność gospodarcza.
Kolejnym punktem na liście jest wzrost jakości miejsc pracy. Jak przekazała Maja Murawko-Januć, chodzi o to żeby młodzi ludzie wracali do Suwałk i tworzyli przedsiębiorstwa wysokiej technologii.
- Nasz program przewiduje kontynuację wsparcia dla młodych właścicieli start-upów za pośrednictwem Parku Naukowo-Technologicznego w Suwałkach, który wraz z Politechniką Białostocką oraz Parkiem Naukowo-Technologicznym w Białymstoku wygrał konkurs na realizację trzeciej edycji Hub of Talents. Osoby z pomysłem na innowacyjny biznes będą mogły skorzystać ze wsparcia jakie oferuje projekt. Wsparcie obejmuje usługi podstawowe, specjalistyczne oraz grant w wysokości 60 tysięcy złotych na rozwój własnego pomysłu. Celem projektu jest rozwój przedsiębiorczości, ale także generowanie nowych, wysokopłatnych miejsc pracy oraz promocja miasta jako miejsca przyjaznego przedsiębiorcom, innowatorom i inwestorom.
Wśród punktów programowych znalazł się też ten dotyczący przestrzeni publicznej otwartej na biznes. Chodzi o wyznaczenie stref aktywności gospodarczej na suwalskich Bulwarach, na placu Marii Konopnickiej oraz nad Zalewem Arkadia, celem poprawy ich atrakcyjności, w tym tworzenie miejsc integracji mieszkańców.
- Chcemy, aby w tych miejscach przedsiębiorcy mogli prowadzić swoje biznesy. Żeby te miejsca ożywić gospodarczo w celu integracji naszych mieszkańców. Żeby powstały w tych miejscach np. budki z lodami, mała gastronomia, różne punkty handlowe, usługowe z atrakcjami. Tak, żeby rodziny z dziećmi, czy też same dzieci i młodzież mogli wyjść i spędzać tam aktywnie czas. Należy stworzyć przyłącza wody i prądy tak, żeby na przykład mogły tam się zainstalować food trucki. Stosowanie jak najniższych stawek podatku od nieruchomości, rewitalizacji społeczna tych terenów, ale też wprowadzenie - przynajmniej na próbę - na Bulwarach strefy, w której można leganie spożywać alkohol w przestrzeni publicznej. Tak, jak ma to miejsce w wielu miastach w Polsce. Zróbmy to na jeden rok, a później zobaczymy. Będzie to też akceptacja społeczna czegoś, co i tak ma w tej chwili miejsce - mówił Karol Świerzbin.
Ostatni punkt konferencji dotyczył rozwiązania problemu energetyki miejskiej. Jak powiedział Grzegorz Gorlo, obecnie zostało naruszone bezpieczeństwo przedsiębiorstw poprzez bardzo wysokie ceny prądu.
- Miasto inwestuje dziś potężne pieniądze w budowę dwóch kotłów do biomasy. Po raz pierwszy nasze miasto, budynki będzie zasilać zielona energia. Dodajemy do tego równolegle turbiny energetyczne, które będą wytwarzać prawie sto gigawatów zielonej energii. Co to powoduje? Przedsiębiorstwa miejskie tworzą spółki obrotu energią. Ta energia będzie wreszcie przewidywalna, nie będziemy poddani presji ceny rynkowej. Będziemy mogli tutaj na miejscu tę cenę komponować.