O tym co dalej z ekspresówką do Białegostoku debatowali w piątek (11.08) w Suwałkach uczestnicy Podlaskiego Forum Gospodarczego.
Posiedzenie Podlaskiego Forum Gospodarczego odbyło się w piątek w Urzędzie Miasta w Suwałkach. Było to spotkanie środowiska biznesu, samorządowców, a także zaproszonych gości na tematy związane ze stanem infrastruktury drogowej, kolejowej i lotniczej naszego regionu oraz perspektywy ich rozwoju. Tematem przewodnim spotkania była budowa drogi ekspresowej S8 z Białegostoku do węzła drogowego Raczki koło Suwałk. Taką informację przekazał w grudniu 2022 roku premier Mateusz Morawiecki podczas prezentacji rządowy programu budowy dróg krajowych, autostrad i dróg ekspresowych w Polsce do 2030 roku. Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk podczas debaty zauważył jednak, że od tamtego czasu sprawa zupełnie się nie posunęła i nie ma żadnych terminów mówiących o tym, kiedy droga ta mogłaby powstać.
- Martwi nas, że decyzja rządu, Rady Ministrów, była w grudniu ubiegłego roku. Dzisiaj mamy połowę sierpnia. Pismo z Ministerstwa Infrastruktury, które stosunkowo niedawno otrzymaliśmy, nie mówi o jakimkolwiek terminie, kiedy ta trasa będzie tak naprawdę przygotowywana do realizacji. Wiemy, że trwają prace przy budowie obwodnic Sztabina, Suchowoli. Natomiast kolejnym krokiem o jaki powinniśmy zabiegać, to wpisanie tej trasy jako drogi ekspresowej do Krajowego Programu Budowy Dróg do roku 2030. W ciągu tych kilku miesięcy niestety taka decyzja nie została podjęta i z pisma, które do nas dotarło nie wynika, czy kiedykolwiek będzie ona podjęta, czy nie. Podejrzewam, że ta sprawa ugrzęzła gdzieś głęboko w ministerialnym biurku. My dzisiaj mówimy, wnioskujemy i apelujemy do naszych parlamentarzystów, żeby tej sprawy pilnować bo jest to dla nas priorytetem. Dlatego też dzisiejsza dyskusja w dużym stopniu toczy się wokół tej trasy do Białegostoku, jakże dla nas potrzebnej. Widzimy ile jest wypadków, nieszczęść ludzkich na tej drodze każdego roku. Myślę, że taki jasny sygnał dzisiaj powinien pójść, że oczekujemy zdecydowanych działań. Jest moment przygotowania danego dokumentu do realizacji i uważam, że co jak co, ale Krajowy Program Budowy Dróg do roku 2030 można zaktualizować i drogę ekspresową wpisać.
Obecny na spotkaniu Mieczysław Baszko, poseł Prawa i Sprawiedliwości przyznał, że rozumie obawy, ale do tematu podchodzi optymistycznie. Jak mówił wielokrotnie podnosił tą kwestię w rządzie. Dodał, że mieszkańcy Suwałk i regionu muszą uzbroić się w odrobinę cierpliwości, ale droga koniec końców powstanie. Wspólny głos podczas takiego forum na pewno nie przejdzie bez echa w stolicy - zapewniał.
- Temat tej ekspresówki to jeden z najważniejszych aspektów naszej dzisiejszej debaty z przedsiębiorcami. Etap do rozpoczęcia inwestycji jest jeszcze co prawda daleki, ale decyzja podjęta w grudniu przez Radę Ministrów będzie realizowana. Od lat mówiliśmy, że skomunikowanie tego regionu jest bardzo potrzebne i dobrze, że widać tutaj wspólne działanie. Każdy chce, aby ta droga powstała. Parlamentarzyści, samorządowcy i przedsiębiorcy mówią w tej sprawie jednym głosem. Jest to siła, która pozwoli nam doczekać się budowy tej drogi ekspresowej. Na pewno do Białegostoku i dalej będzie można jechać ekspresową ósemką, ale musimy jeszcze trochę na to poczekać - tłumaczył poseł Baszko.
Dyskusja w Suwałkach, oprócz tematu infrastruktury drogowej skierowana była m.in. na kolej i lotnisko. Prace projektowe dotyczące modernizacji dworca kolejowego w Suwałkach rozpoczęły się już w 2019 roku. Na wniosek Polskich Kolei Państwowych S.A. z siedzibą w Warszawie w dniu 6 lipca 2023 r. wydana została przez Wojewodę Podlaskiego decyzja o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego polegającej na przebudowie dworca kolejowego w Suwałkach. Planowana inwestycja obejmować ma przebudowę wnętrz wraz ze zmianą układu funkcjonalnego, remont elewacji, wymianę stolarki, wymianę więźby i pokrycia dachowego, budowa obiektów tymczasowych, stanowisk postojowych, ścieżek pieszych, ścieżek rowerowych, ciągów pieszo-jezdnych, pochylni przeznaczonej dla osób niepełnosprawnych, ogrodzenia, wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną.
W Strategii Zrównoważonego Rozwoju Miasta Suwałki do roku 2030 planowana jest także realizacja Zintegrowanego Centrum Przesiadkowego - Dworzec Suwałki Centrum. Miasto Suwałki zgłosiło tę inwestycję do finansowania z nowej perspektywy UE na lata 2021-2027. Budowa Zintegrowanego Centrum Przesiadkowego ma na celu wyeliminowanie problemu oddalenia dworców PKP i PKS, a przez to ułatwienie dokonywania przesiadek między różnymi środkami transportu. Nowy dworzec zapewnić ma integrację transportową sąsiednich gmin. W ramach inwestycji planuje się korektę układu drogowego z budową przydworcowych, ogólnodostępnych parkingów oraz pętli autobusowej. Planowany obiekt ma obsługiwać połączenia kolejowe, autobusowe, samochodowe i rowerowe zarówno lokalne jak i regionalne, dalekobieżne i międzynarodowe, a sam dworzec ma być zintegrowany z siecią komunikacji miejskiej.
Na koniec prezydent Suwałk zaprezentował też plany dotyczące suwalskiego lotniska. Zgodnie z planami rozbudowy przewiduje się: budowę nowego budynku do zarządzania lotniskiem zintegrowanego z hangarem, podwyższenie standardów obsługi podróżnych, ale także statków powietrznych i sprzętu do obsługi podróżnych w związku z uzyskanym przez Lotnisko Suwałki statusem lotniska publicznego. Rolę tą spełni budynek hangaru z zapleczem socjalnym i wieżą kontroli pola wzlotów. W planach jest też rozbudowa infrastruktury (panele fotowoltaiczne, pompa ciepła), czy wyposażenie lotniska w stację meteorologiczną, nowoczesne pomoce nawigacyjne w tym opracowanie i wdrożenie sytemu GNSS (SBAS).