Rządowa refundacja in vitro znowu możliwa

Rządowa refundacja in vitro znowu możliwa

 

Spełnienie marzenia o rodzicielstwie może stać się coraz bardziej dostępne dla polskich par, dzięki wprowadzeniu rządowego programu refundacji in vitro. Funkcjonować będzie od 1 czerwca 2024 roku do końca 2028 roku. Program ten stawia na równość dostępu do pomocy medycznej dla par zmagających się z niepłodnością, niezależnie od ich sytuacji materialnej. Realizowany jest w ośrodkach wspomaganej prokreacji, jak Klinika Bocian w Białymstoku.

 

Czego dotyczy rządowy program in vitro?

W ramach ogólnopolskiego programu in vitro przewidziano refundację do 6 procedur wspomaganego rozrodu u pary. Będą mogły skorzystać z finansowania do 4 cykli z wykorzystaniem własnych komórek rozrodczych lub nasienia dawcy, do 2 cykli zapłodnienia z wykorzystaniem oocytów od dawczyń oraz do 6 cykli z wykorzystaniem dawstwa zarodków. Drugim celem programu jest onkopłodność, mająca na celu zabezpieczenie płodności pacjentów przed lub w trakcie leczenia onkologicznego poprzez pobranie i przechowywanie ich gamet. W tym celu ustalono kryteria wieku przystąpienia do programu, zgodnie z którymi kobiety mogą zrobić to do 40. roku życia, a mężczyźni do 45. roku życia.

 

Do kogo jest skierowany rządowy program refundacji in vitro?

Program skierowany jest do par będących w związku małżeńskim lub we wspólnym pożyciu, które spełniają określone warunki, takie jak diagnoza bezwzględnej niepłodności lub nieskuteczne leczenie niepłodności w ciągu ostatnich 12 miesięcy przed przystąpieniem do programu. Istnieje również ograniczenie wiekowe. Kobiety mogą skorzystać z programu refundacji in vitro do 42. roku życia, korzystając z własnych komórek jajowych lub nasienia dawców, a do 45. roku życia, gdy korzystają z dawstwa oocytów lub zarodka. Mężczyźni również mogą przystąpić do programu do 55. roku życia. Co więcej, fakt, że para wcześniej skorzystała z procedury in vitro lub ma już dzieci, nie wyklucza jej z możliwości uczestnictwa w programie. Para posiadająca kriokonserwowane zarodki z wcześniejszych procedur, niezależnie od ich finansowania, także będzie mogła skorzystać z programu.

 

Gdzie można skorzystać z rządowej refundacji in vitro?

W ramach konkursu zostali wybrani realizatorzy rządowego programu refundacja in vitro, wśród których jest również Klinika Bocian w Białymstoku. Program będzie także realizowany w placówkach Klinik Bocian w Gdańsku, Katowicach, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie i Warszawie.

 

Więcej informacji o ogólnopolskiej refundacji in vitro można uzyskać dzwoniąc bezpośrednio do Kliniki Bocian w Białymstoku tel.: +48 85 744 77 00, bezpośrednio w placówce zlokalizowanej przy ul. Akademickiej 26, lub znaleźć na stronie:

https://klinikabocian.pl/klinika/dofinansowanie-in-vitro

 

Materiał zewnętrzny

Dodaj komentarz