Niektóre pary starające się o dziecko potrzebują inseminacji domacicznej

Niektóre pary starające się o dziecko potrzebują inseminacji domacicznej

 

Pary zgłaszające się do kliniki leczenia niepłodności często zastanawiają się, czy od razu zostaną zakwalifikowane do zapłodnienia pozaustrojowego in vitro. Trzeba jednak pamiętać o tym, że każdy pacjent ma zupełnie inną sytuację medyczną i nie u wszystkich zaleca się taką samą formę leczenia. W niektórych przypadkach lekarz może zadecydować o zastosowaniu mniej zaawansowanej metody wspomaganego rozrodu, jaką jest inseminacja domaciczna (IUI) polegająca na wprowadzeniu do jamy macicy wyselekcjonowanych i odpowiednio przygotowanych w laboratorium plemników. Można z niej skorzystać w Klinice Bocian w Białymstoku.

 

Jakie są wskazania do inseminacji domacicznej?

Zabieg inseminacji jest najczęściej zalecany u mężczyzn, którzy zmagają się z zaburzeniem ejakulacji oraz posiadają obniżone parametry nasienia, jednak mają nadal odpowiednią liczbę ruchliwych plemników o prawidłowej budowie. A jak to wygląda u kobiet? W ich przypadku wskazaniami do zabiegu mogą być m.in. endmetrioza we wczesnym stadium choroby, nieprawidłowości w budowie narządu rodnego, a także zaburzenia owulacji. Inseminacja może również zostać przeprowadzona, gdy para cierpi na niepłodność idiopatyczną, czyli taką o nieznanym pochodzeniu.

 

Jak wygląda kwalifikacja do zabiegu inseminacji?

Przed podjęciem decyzji o doborze odpowiedniej metody leczenia niepłodności, lekarz musi przeprowadzić wywiad medyczny z pacjentami starającymi się o dziecko, aby zdobyć jak najwięcej informacji o ich aktualnym stanie zdrowia, stylu życia oraz o ewentualnych chorobach występujących u członków rodziny, które mogą być dziedziczone. Następnie zleca wykonanie podstawowych badań takich jak badanie ginekologiczne, USG transwaginalne, oznaczenie wybranych hormonów i badanie nasienia. W przypadku, gdy para zostanie zakwalifikowana do zabiegu inseminacji, jest zobowiązana zrobić kolejne badania. U kobiety jest to biocenoza pochwy, cytologia, test w kierunku różyczki i toksoplazmozy. Dodatkowo u obojga partnerów są wymagane badania diagnostyczne pod kątem HIV, HBc, HCV, HBsAg, VDRL, chlamydii trychomatis i oznaczenie grupy krwi.

 

Kiedy można skorzystać z inseminacji z nasieniem dawcy?

Istnieją dwa warianty inseminacji domacicznej – inseminacja nasieniem partnera oraz dawcy. Jak sama nazwa wskazuje, w przypadku pierwszej opcji do zabiegu wykorzystywane jest nasienie partnera kobiety, natomiast druga możliwość pozwala parze na skorzystanie z dawstwa nasienia. Kiedy jest zalecana? Inseminacja z nasieniem dawcy może zostać zaproponowana przez lekarza w klinice leczenia niepłodności, gdy chociażby została zdiagnozowana azoospermia, czyli całkowity brak plemników w nasieniu lub też mężczyzna jest obciążony chorobami genetycznymi, które mogą zostać przeniesione na dziecko.

 

Jak wybierani są dawcy nasienia?

Dawcy nasienia są wybierani przez lekarza, który bierze pod uwagę grupę krwi, cechy fenotypowe takie jak wzrost, wagę, kolor oczu i włosów. Nasienie jest pobierane tylko i wyłącznie od zdrowych mężczyzn, którzy nie mają problemu z płodnością oraz są przebadani pod kątem chorób genetycznych i zakaźnych. Należy mieć na uwadze fakt, że w Polsce dawstwo nasienia jest całkowicie anonimowe, co wiążę się z tym, że nie ma możliwości poznania tożsamości dawcy.

 

Gdzie można wykonać inseminację domaciczną w Białymstoku?

Zabieg inseminacji domacicznej z nasieniem partnera lub z nasieniem dawcy można wykonać w placówce leczenia niepłodności, jaką jest Klinika Bocian w Białymstoku zlokalizowana przy ul. Akademickiej 26. To wyspecjalizowany ośrodek posiadający wybitnych specjalistów, który od wielu lat zajmuje się leczeniem pacjentów zmagających się z trudnościami z poczęciem dziecka, stosując wszystkie metody wspomaganego rozrodu, również in vitro.

 

W przypadku chęci umówienia się na wizytę do Kliniki Bocian w Białymstoku należy kontaktować się z placówką telefonicznie pod numer: +48 85 744 77 00 lub pisząc na adres: bialystok@klinikabocian.pl.

Dodaj komentarz