Temat dostępu do bieżącej pomocy psychologicznej dla uczniów i nauczycieli w suwalskich szkołach poruszyła Anna Ruszewska z klubu Suwałki Przyszłości.
Z danych opracowanych przez Fundację GrowSpace uzyskanych na podstawie statystyk komend wojewódzkich policji w 2O22 roku odnotowano 2 O31 prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży. 150 tych prób zakończyło się zgonem. W 2O22 roku — w stosunku do 2O2O nastąpił ich wzrost o 141 procent (zgodnie z danymi policyjnymi w 2O2O r. miały miejsce 843 próby samobójcze dzieci i młodzieży). Do najczęstszych zaburzeń towarzyszących zachowaniom samobójczym należy depresja, zaburzenia zachowania oraz zaburzenia związane z używaniem substancji psychoaktywnych (alkohol, narkotyki, leki). Czynnikami ryzyka, które w ostatnim czasie wzmocniły doświadczanie stanów lękowych przez dzieci i młodzież były: izolacja społeczna wynikająca z nauki w trybie zdalnym w czasie pandemii COVID-19 oraz konflikt zbrojny na Ukrainie.
W związku z powyższym radna Anna Ruszewska skierowała do prezydenta Suwałk interpelację w sprawie bieżącej pomocy psychologicznej dla uczniów i nauczycieli w suwalskich szkołach. Jej zdaniem w tak trudnych momentach niezbędne jest bieżące wsparcie psychologiczne zarówno dzieci, młodzieży, jak i nauczycieli. Radna zwróciła się więc do włodarza z prośbą o udzielenie odpowiedzi na pytania w odniesieniu do każdej ze szkół suwalskich:
- Na jaki wymiar czasu pracy zatrudnieni są psycholodzy?
- Ilu uczniów przypada obecnie na jeden etat specjalisty psychologa?
- Czy i w jaki sposób wspierani są nauczyciele w zakresie psychologicznym? Czy mają możliwość skorzystania z pomocy psychologicznej?