Więcej WF-u w szkołach, mniej religii?

poseł Lewicy Paweł Krutul, konferencja w Suwałkach

O potrzebie zwiększenia godzin wychowania fizycznego w szkołach mówił we wtorek (01.06) w Suwałkach poseł Lewicy Paweł Krutul. 

 

Podczas spotkania z dziennikarzami na placu Marii Konopnickiej poseł na Sejm oraz członek Sejmowej Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki, omówił temat zwiększenia godzin lekcji wychowania fizycznego wśród uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Projekt zakłada zwiększenie wymiaru zajęć wychowania fizycznego dla uczniów klas IV–VIII szkół podstawowych do 5 godzin lekcyjnych, a dla uczniów szkół ponadpodstawowych – 4 godzin lekcyjnych, w ciągu tygodnia. Zwiększenie godzin lekcji wf-u nie wpłynie na większą ilość godzin spędzonych w szkołach, ponieważ projekt zakłada zamienienie jednej godziny religii w tygodniu na godzinę wfu. Dzięki temu samorządy czy Państwo mieliby nie ponosić żadnych dodatkowych kosztów. Ustawa zgodnie z zamiarem pomysłodawców weszłaby w życie wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego, tj. z dniem 1 września 2021 roku.  

 

- Przez ostatni rok uczniowie i uczennice odbywali wszystkie zajęcia w trybie zdalnym, a dostęp do infrastruktury sportowej był utrudniony. Zgodnie z raportem OECD co czwarty chłopiec i co trzecia dziewczynka w wieku 5-9 lat w Polsce ma nadwagę. Statystyki dla tej grupy i dla starszych dzieci od wielu lat systematycznie rosną. Jedną z przyczyn tego zjawiska jest brak aktywności fizycznej. Jak podaje światowa Organizacja Zdrowia cytowana przez Ministerstwo Zdrowia: “Tylko 15 proc. młodych Europejek jest aktywnych a wśród chłopców odsetek ten sięga 25 proc. W czasie pandemii znaczna część młodych osób rzadziej wychodziła z domu. Miało to negatywny wpływ na ich kondycję psychiczną i fizyczną. Skutki pandemii w tym zakresie jeszcze nie zostały w pełni zbadane, ale powrót do stanu zdrowia i samopoczucia sprzed pandemii będzie trudny i długotrwały, a w wielu przypadkach niemożliwy. Dlatego szczególnie po zakończeniu nauki w trybie zdalnym należy umożliwić młodzieży spędzanie czasu na świeżym powietrzu i wykonywaniu ćwiczeń fizycznych - w tym gier zespołowych, które wspomagają nie tylko rozwój psychofizyczny, ale również pogłębiają integrację wewnątrz grupy rówieśniczej - przekazał Paweł Krutul.  

12 Komentarzy

Tojfelus

01/06/2021

W zdrowym ciele zdrowy duch. Racjonalnie myśląc projekt nie ma minusów. Ale jak będzie można się domyśleć. 

Panie Krutul, do uczęszczania na religię nikt nie zmusza, więc się odwal od tego przedmiotu. Jak wyglądają lekcje w-f w szkołach każdy wie. Jeśli tak się troszczysz o kondycje dzieci i młodzieży, to wpadając na sesje rady miasta zamiast wygłaszania politycznych odezw, zwróć się do Prezydenta miasta żeby zwiększył dostępność obiektów sportowych, zwłaszcza tych będących w zasobach szkół, bo z tym w Suwałkach jest niestety dramat. Ale do tego trzeba trochę inteligencji i rozeznania w temacie, a nie tylko zafiksowania na punkcie kościoła i religii. Pozdrawiam wszystkich lewaków i ich stan umysłu.

nie zmusza, nie zmusza. dlatego co drugi uczeń w Krakowie, Łodzi i Poznaniu zrezygnował z religii. temu czartek chce przymusowej religii/etyki. więc niedługo nicponie czy chco, czy nie - na religie pójdo. i dobrze. porzondek ma być wszelako.

Pierwszą przyczyną tycia jest żywność i zwiększenie ilości wf nic nie zmieni. Cukier tak samo uzależnia jak alkohol, a jest w każdym rodzaju żywności. To może jeszcze Pan powie, gdzie mają się odbywać lekcje? Szkolne mury nie są z gumy. Puste hasła i demagogia!!!

Jestem katolikiem. Poziom nauczania na lekcjach katolickich jest tak niski, że w zasadzie ich brak niczego by nie zmienił. A być może tych co naprawdę wierzą zmobilizowałby do np. czytania katechizmu i nauki swoich dzieci. Myślę, że wiele osób mogłoby sobie uświadomić, że tak naprawdę nie wierzą, albo nie są katolikami.

powoli powoli i za chwilę wszystko zostanie odsunięte co jest związane z Bogiem , bo to się dzieje na świecie właśnie! .Przykre ,że to religia przeszkadza takim ludziom wykorzystując taki powód ''zamienienie jednej godziny religii''

Suwałek

02/06/2021

Swoje długie życie zawdzięczam sportowi. Nigdy go nie uprawiałem. Winston Chirchill. 

strzała

19/06/2021

Dodane przez Suwałek w odpowiedzi na

Poprawnie: Churchill.

Miał wiele powiedzonek ale większość nietrafnych. Był sprawnym oficerem, uciekał z niewoli przez Afrykę nawet 500 km. I dopóki nie zaczął prowadzić niezdrowego trybu życia trzymał się dobrze.

Paracelsus

05/06/2021

Ja na miejscu rodziców i uczniów przeszedłbym na nauczanie domowe i w kilka rodzin wynająć nauczycieli. Najpierw wsadzili dzieci przed kompy, a teraz mówią, żeby więcej wf. Czyli stworzyli problem, który będą teraz rozwiązywać, za nasze pieniądze oczywiście. Jak wsadzali dzeiciaki przed kompy, to jakoś nie protestowali, że to mało ruchu będzie. Ważniejsze były sprawy seksualne i przeczyliczanie hajsów z profitów i fundacji od Sorosa i innych. 

Pachnie prowokacją. Co ma religia do WF-u ? Religia nie jest obowiązkowa. Z WF-u wiele dzieci ma zwolnienienie lekarskie, np. pani Lubnauer miała. Osobiście poznałem kiedyś Piotra Krutula, ale ten zawiesił krzyż na sali sejmowej pod osłoną nocy. Ja nie jestem religijny, ale ten pan Krutul mi zaimponował.

Dodaj komentarz