Trwa Narodowy Spis Powszechny

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 Suwałki

Od 1 kwietnia – czyli od momentu rozpoczęcia spisu - w naszym mieście spisanych zostało 5.122 osób (7,36%) i 1.957 (7,19%) mieszkań. To jeden z najwyższych wyników w województwie – według danych, które Urząd Miejski w Suwałkach otrzymał z GUS. 

 

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 r. jest realizowany następującymi metodami:

  • obowiązkowo:metodą samospisu internetowego (CAWI)
  • uzupełniająco:metodą wywiadu telefonicznego (CATI)
  • metodą wywiadu bezpośredniego (CAPI)


Po raz pierwszy w historii polskiej statystyki publicznej samospis internetowy jest obowiązkowy. Oczywiście jeśli ktoś (np. ze względu na zaawansowany wiek, stan zdrowia czy niepełnosprawność) nie jest w stanie się samospisać, pomogą mu w tym rachmistrze – bezpośrednio i telefonicznie.

Metody przeprowadzenia spisu

Samospis internetowy (CAWI)
Samospis internetowy odbywa się, jak każdy spis powszechny, w wyznaczonym terminie. Respondenci na własnych komputerach lub urządzeniach mobilnych, uzupełniają wymagane dane w interaktywnej aplikacji, dostępnej na stronie internetowej GUS. Każda osoba dokonująca samospisu jest uwierzytelniana w systemie teleinformatycznym. Aby uzyskać dostęp do danych, osoba spisująca się używa unikalnego hasła. Aplikacja na bieżąco sygnalizuje, czy respondent właściwie wypełnia rubryki.
Gminne Biuro Spisowe w mieście Suwałki przekazuje informację o pomieszczeniach w których są przygotowane stanowiska do samospisu:

1. Urząd Miejski w Suwałkach (parter, hol przy pokoju nr 37), tel. 87 562 80 38, 87 562 81 57.

2. Biblioteka Publiczna Filia Nr 2 (podwyższony parter budynku) ul. Klonowa 41, nr tel.: 87 567 11 09.

3. Biblioteka Publiczna Filia Nr 3 (parter budynku), ul. Północna 26 (Osiedle Kamena), nr tel.: 87 567 48 15.

 
 
Spis realizowany przez rachmistrza telefonicznie lub bezpośrednio
Respondenci, którzy nie będą mogli samodzielnie spisać się poprzez formularz internetowy, zostaną spisani jedną z dwóch innych metod:

  • wywiadu telefonicznego wspieranego programem komputerowym (CATI)
  • wywiadu bezpośredniego prowadzonego przez rachmistrza spisowego i rejestrowanego na elektronicznym urządzeniu przenośnym (CAPI)


Obie metody, wywiad telefoniczny i bezpośredni, polegają na zebraniu danych od osób fizycznych objętych spisem powszechnym. Wobec każdego respondenta jest dobierana i stosowana jedna, odpowiednia dla niego metoda. Bardzo ważne jest przy tym bezpieczeństwo danych.

Wywiad telefoniczny wspomagany komputerowo jest realizowany przez rachmistrza spisowego.

Wywiad bezpośredni przeprowadza rachmistrz spisowy. Rejestruje on odpowiedzi osoby spisywanej na urządzeniu mobilnym, które jest wyposażone w oprogramowanie do przeprowadzenia spisu. Szczegóły na stronie  

https://spis.gov.pl/

Dodaj komentarz