O działaniach państwa wobec rosnącej presji migracyjnej i zagrożeniach hybrydowych ze strony Białorusi i Rosji mówili w sobotę (22.03) na granicy polsko-białoruskiej w województwie podlaskim premier Donald Tusk i Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.
Premier Donald Tusk wraz z Wicepremierem, Ministrem Obrony Narodowej Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem i Ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji, Koordynatorem Służb Specjalnych Tomaszem Siemoniakiem uczestniczyli w odprawie w Krynkach na granicy polsko-białoruskiej i podsumowali działania państwa wobec rosnącej presji migracyjnej i zagrożeń hybrydowych ze strony Białorusi i Rosji. Jak mówili, operacja zabezpieczenia wschodniej granicy to jedno z największych przedsięwzięć po 1989 roku. Na 418-kilometrowym odcinku granicy z Białorusią polscy żołnierze i funkcjonariusze każdego dnia chronią bezpieczeństwo obywateli.
Działania podejmowane na granicy stanowią istotny element strategii obronnej kraju, która obejmuje zarówno nowoczesne rozwiązania technologiczne, jak i zwiększoną obecność służb mundurowych. Polska wzmacnia swoje granice, inwestując w modernizację istniejącej zapory, budowę nowej zapory elektronicznej, utworzenie strefy buforowej oraz dodatkowe działania legislacyjne. Utrzymanie bezpieczeństwa wymaga ogromnego wysiłku logistycznego i finansowego – dotychczas na zabezpieczenia graniczne przeznaczono 2,7 miliarda złotych. W ramach stworzenia bariery elektronicznej zamontowano ponad 500 słupów, 1,3 tys. kamer, około 700 oświetlaczy podczerwieni. Inwestycja ta kosztowała ponad 85 mln zł. Tylko w tym roku powstanie również droga techniczna wzdłuż bariery na długości 186 km oraz pięć wież obserwacyjnych na terenach rzecznych woj. podlaskiego.
Premier wezwał do wspólnych działań na poziomie europejskim w odpowiedzi na zagrożenia hybrydowe. Wzmocnienie współpracy z państwami członkowskimi UE i NATO będzie kluczowe dla dalszego zwiększania bezpieczeństwa całego regionu. Polska już dziś odgrywa w tym procesie kluczową rolę.
- Granica staje się coraz szczelniejsza. Mamy powód do satysfakcji, ale też świadomość, że to ogromny wysiłek całego państwa. Mobilizujemy Europę, aby traktować te granice jako wspólny obowiązek – mówił Donald Tusk.
Dzięki zaangażowaniu rządu UE podjęła w ostatnich dniach szereg decyzji, które ułatwią szybsze wzmocnienie potencjału obronnego Europy. Jedną z tych decyzji było uznanie, że budowa Tarczy Wschód powinna być sztandarowym projektem unijnymi, służącym odstraszaniu i przezwyciężaniu potencjalnych zagrożeń ze wschodu. W najbliższym czasie dzięki unijnemu wsparciu w wysokości 52 milionów euro powstaną nowe drogi wzdłuż granicy, zostaną zakupione drony i systemy teleinformatyczne.