W Augustowie przebywa obecnie ponad 850 uchodźców. To największa liczba w województwie podlaskim. W związku z tym władze miasta proszą sąsiednie samorządy o pomoc.
W czwartek (17.03) w augustowskim Ratuszu odbyła się konferencja prasowa podczas której podsumowano pierwsze trzy tygodnie pomocy uchodźcom z Ukrainy i przekazano apel do włodarzy sąsiednich miast. W pomoc Ukrainie włączyli się mieszkańcy, wolontariusze - w tym także organizacje, stowarzyszenia i lokalni przedsiębiorcy. Uruchomiony został punkt zbiórki rzeczowej. Przygotowano zbiórkę pieniężną oraz stworzono augustowską bazę pomocową z ofertami noclegów, transportu i wolontariatu.
– Nasza pomoc to dowód na wielkie serca augustowian i jednocześnie świadectwo wrażliwości. Jestem z tego dumny i dziękuję każdemu, kto dołożył swoją cegiełkę. Wiem, że niektórzy w ciągu ostatnich trzech tygodnia nie mieli nawet czasu dobrze się wyspać. Wysłaliśmy już 6 busów z pomocą medyczną dla Ukrainy oraz kilka busów z innym wsparciem materialnym. Dziś z Augustowa wyjechał TIR z pomocą dla Ukrainy, w tym dla naszego zaprzyjaźnionego Miasta Bursztyn. W naszym mieście przebywa ponad 850 uchodźców. To największa liczba w województwie podlaskim. To jest skala naszej pomocy na dziś. Bohaterami tej pomocy są augustowianie. Pomagając dziś, musimy mieć też plan na jutro. Tego wymaga odpowiedzialność. Przed nami konkretne wyzwania. Sprostamy im jeśli będziemy razem – powiedział burmistrz Mirosław Karolczuk,
Filip Chodkiewicz, zastępca burmistrza zaapelował do sąsiednich samorządów, do samorządów województwa podlaskiego i regionu, aby solidarnie się w tę pomoc włączały.
- 10 razy większy Białystok wziął pod opiekę prawie połowę mniej osób. Sąsiednie, ponad dwukrotnie większe Suwałki zaopiekowały się około dwukrotnie mniejszą grupą. Grajewo ma ośmiokrotnie mniej osób. Trzecie miasto województwa - Łomża ma pod opieką 3 razy mniej osób. Ratujemy honor regionu okazując tradycyjną polską gościnność. Zbliżamy się jednak do kresu naszych możliwości i apelujemy o solidarność innych samorządów regionu. Od tygodnia działają w Augustowie zajęcia pozaszkolne dla dzieci z Ukrainy. Organizowane są w Szkole Podstawowej nr 4 oraz Augustowskich Placówkach Kultury. Od 28 marca rozpoczną funkcjonowanie pierwsze oddziały przygotowawcze w naszych szkołach podstawowych. Mają one za zadanie przygotować ukraińskie dzieci i młodzież do wejścia w nasz system edukacji – mówił Chodkiewicz.
– Urząd Miejski szeroko otworzył dla nas drzwi. Jesteśmy w tym razem, działamy i daje to wspaniałe efekty. Wspólnie prowadzimy rejestr osób oferujących pomoc, którego nie ma w innych miastach. Zdecydowaliśmy też, że musimy mieć obsługę dwujęzyczną. W centrum pomocowym przebywają osoby, które mówią po ukraińsku i po polsku. Odbieramy telefon 24 godziny na dobę. Jesteśmy też w stałym kontakcie z koordynatorami z granicy. Wszystko działa profesjonalnie. Apeluję też do innych samorządów o korzystanie z dobrego wzorca. Nie może być tak, że zgłaszają się do nas osoby, które w innych samorządach nie dostały pomocy. Możemy pomóc w stworzeniu systemu. Możemy przyjechać i pokazać jak to robić. Nie możemy być jednak sami w pomocy i pracować za innych - powiedział Piotr Olędzki, przedstawiciel wolontariuszy
Źródło: UM Augustów