15 lat działalności Stowarzyszenia „Nad Czarną Hańczą"

wystawa plansz obrazujących wydawniczy dorobek Stowarzyszenia

 

Otwarcie wystawy plansz obrazujących wydawniczy dorobek Stowarzyszenia Inicjatyw Społeczno – Kulturalnych „Nad Czarną Hańczą" odbyło się we wtorek (04.07) pomiędzy Muzeum Marii Konopnickiej a Galerią Sztuki Stara Łaźnia.

 

15-lecie działalności obchodzi w tym roku działające w Suwałkach Stowarzyszenie Inicjatyw Społeczno – Kulturalnych „Nad Czarną Hańczą" w Suwałkach. W tym czasie zorganizowało kilka aukcji dzieł sztuki m.in. obrazów Andrzeja Strumiłły, prac suwalskiego środowiska plastyków, wydało kilka edycji ściennych kalendarzy popularyzujących  sławnych ludzi i walory przyrodniczo-geograficzne Suwalszczyzny, a przede wszystkim wydało dwadzieścia albumów, książek, tek i opracowań monograficznych związanych z regionem. 

 

W ramach jubileuszu, dziś na ogrodzeniu pomiędzy Muzeum Marii Konopnickiej a Galerią Sztuki Stara Łaźnia odbył się wernisaż plenerowej wystawy plansz obrazujących wydawniczy dorobek Stowarzyszenia. Zaprezentowane zostały na nich wszystkie edycje wydawnicze ze szczegółowymi objaśnieniami dotyczącymi m.in. tematyki, autorów, redaktorów i wszystkich twórców procesu edycyjnego.

- Publikacja to ja wiadomo praca zespołowa, a my chcemy je wydawać na najwyższym poziomie edytorskim, redakcyjnym, czy zdjęciowym. Jak na razie to się nam udaje. Jest to ciężka praca, gdyż dobór na przykład 300 zdjęć do książki to dla mnie z rok pracy. Trzeba je obrobić, zeskanować, wyretuszować, wypunktować, ale efekty tych naszych wydawnictw są piękne. My wszyscy jesteśmy miłośnikami ziemi suwalskiej, ale można tez powiedzieć szerzej, że i ziemi mazurskiej. ja pochodzę z mazur, ale bym powiedział, że Suwalszczyzna jest piękniejsza. I tak jest znane i popularne hasło, że to kraina piękna jak bajka i naprawdę tu jest bajecznie - mówił Bogdan Pieklik.

Pomysł założenia Stowarzyszenia powstał już 2006 roku z inicjatywy ekologów, dziennikarzy i osób, którym na sercu leżała popularyzacja piękna i bogactwa natury Suwalszczyzny oraz ochrona dziedzictwa narodowego i tożsamości kulturowej ziem północno-wschodniego pogranicza. Ocalenie od zapomnienia lokalnych tradycji, wytworów kultury i architektury, języka, twórców i ich dzieł, zwyczajów – to najważniejsze przesłania wpisanego do Krajowego Rejestru Sądowego w maju 2008 roku Stowarzyszenia Inicjatyw Społeczno – Kulturalnych „Nad Czarną Hańczą”. Stało się to na wniosek komitetu założycielskiego, który tworzyli: Andrzej Chuchnowski, Henryk Kudela, Stanisław Kurak, Marek Starczewski i Teresa Świerubska.  Pierwszym przewodniczącym Stowarzyszenia został Andrzej Chuchnowski, a jego zastępcami: Henryk Kudela i Teresa Świerubska.

- Największą satysfakcję po tylu latach mam z tego, że udało nam się wydać tyle publikacji, a jest ich w sumie 20, związanych z Suwalszczyzną i ludźmi mieszkającymi na Suwalszczyźnie w szerokim tego słowa znaczeniu. oprócz tych albumów, które wydaliśmy o Hańczy, Rospudzie, Marysze i kanale Augustowskim, to wydaliśmy również Album o Suwalskim Parku Krajobrazowym w dwóch ujęciach i album Suwalszczyzna "impresje" - wymieniał Henryk Kudela.

Obecny zarząd (2023) tworzą przewodniczący Henryk Kudela, zastępcy przewodniczącego: Stefan Dojnikowski i Bogdan Pieklik, sekretarz Stanisław Kurak, skarbnik Bogdan Cichocki, członek zarządu Henryk Grabowski. Dodajmy, że w 2020 roku zmarł Andrzej Strumiłło - honorowy członek Stowarzyszenia, bardzo aktywny aż do śmierci. Wnosił wiele cennych inicjatyw szczególnie dotyczących wydawnictw. Stowarzyszenie Inicjatyw Społeczno- Kulturalnych „Nad Czarną Hańczą” otrzymało 2 marca 2019 na uroczystej gali najważniejsze miejskie wyróżnienie czyli Włócznię Jaćwingów.

 

2 Komentarzy

Dodaj komentarz