Popękane usta – przyczyny i pielęgnacja

Popękane usta – przyczyny i pielęgnacja

 

Twoje usta są suche i bardzo bolą? Sprawdź, jaka może być tego przyczyna. Dowiedz się, również czym smarować spierzchnięte wargi, aby raz na zawsze pozbyć się problemu, jakim są popękane usta.

 

Popękane usta – przyczyny

Najczęstszą przyczyną spierzchniętych ust jest suche powietrze. Właśnie dlatego popękane wargi to najczęściej problem sezonowy występujący w okresie jesienno-zimowym. Wtedy na zewnątrz panuje niska temperatura, wieje mroźny wiatr, a w pomieszczeniach działa ogrzewanie, które wysusza powietrze. W takich oto warunkach Twoje usta są narażone na spierzchnięcie, zwłaszcza gdy masz tendencję do ich oblizywania.

 

Suche powietrze to nie jedyna przyczyna popękanych ust. Jest ich więcej. Zalicza się do nich:

 

  • niewłaściwy dobór kosmetyków pielęgnacyjnych – korzystanie z produktów, które w składzie zawierają alkohol, parabeny czy silikony;
  • długotrwałe przebywanie w pomieszczeniach klimatyzowanych;
  • częste kąpiele słoneczne i ekspozycja na letni, suchy wiatr;
  • przygryzanie warg spowodowane stresem;
  • odwodnienie organizmu;
  • niedobór witamin przede wszystkim z grupy B i witaminy A;
  • kontaktowe zapalenie skóry;
  • cukrzyca.

 

Popękane usta to problem, z którym powinnaś poradzić sobie w domu. Jeśli mimo stosowania pomadek nawilżających czy olejków do ust, takich jak np.: starsfromthestars.pl/makijaz/usta/olejki/, na Twoich ustach pozostają niegojące się pęknięcia, które z dnia na dzień stają się coraz bardziej zaognione – nie czekaj! Skonsultuj się z lekarzem. 

 

Popękane usta – jak je pielęgnować?

Możesz poradzić sobie z zaczerwienieniem, podrażnieniem i pieczeniem ust. Po pierwsze – przestań oblizywać wargi (jeśli to robisz). To wcale nie pomaga – wręcz przeciwnie – jeszcze bardziej je wysuszasz. Zamiast tego sięgnij po kosmetyki nawilżające do ust. Mogą to być balsamy bądź naturalne olejki, które zawierają olej z nasion słonecznika, olej arganowy, sojowy czy ze słodkich migdałów. Nakładaj je tak często, jak to tylko możliwe. Nie zapominaj o aplikacji produktów przed wyjściem na zewnątrz. 

 

Zadbaj również o nawodnienie organizmu. Pij przynajmniej dwa litry wody każdego dnia,  a w upały jeszcze więcej. Bardzo często spierzchnięte usta są oznaką niedoboru płynów w organizmie. Jeśli ciężko Ci wypijać 3-4 litry wody dziennie, jedz dużo owoców i warzyw oraz zupy.

 

Chroń swoje usta przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi. Codziennie przed wyjściem stosuj balsamy do ust z filtrem UV. W ten sposób tworzysz barierę ochronną przed wnikaniem szkodliwych promieni słonecznych, które dodatkowo podrażniają już popękaną skórę. Zimą osłaniaj usta szalikiem bądź chustą.  Niska temperatura i wiatr to wróg Twoich ust – pamiętaj o tym. 

 

Ponadto unikaj kosmetyków do ust, które zawierają w składzie alkohol, sztuczne barwniki i aromaty. To właśnie one są częstą przyczyną kontaktowych reakcji alergicznych, które powodują pękanie ust. Upewnij się, czy dostarczasz organizmowi odpowiednią ilość minerałów i witamin. Jeśli podejrzewasz niedobory, rozpocznij suplementację i zgłoś się do lekarza rodzinnego celem wykonania badań. 

 

– Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz