Wniosek o ustanowienie w ramach Suwalskiego Budżetu Obywatelskiego wydzielonej części pn. Suwalski Szkolny Budżet Obywatelski złożył do prezydenta Suwałk Marek Zborowski-Weychman z klubu "Łączą nas Suwałki".
Zdaniem radnego Szkolny Budżet Obywatelski w przypadku jego przyjęcia byłby nauką funkcjonowania społeczeństwa obywatelskiego w praktyce, dostosowaną do potrzeb i wymagań młodzieży. Dzięki możliwości realizacji wybranego przez społeczność szkoły projektu szkolny budżet obywatelski działałby na zasadzie i jako część Suwalskiego Budżetu Obywatelskiego. - Jest to więc autentyczny proces konsultacyjny, oparty na partycypacji, a jego bezpośredni rezultat, zrealizowany projekt młodzieżowy, staje się namacalny dla uczniów. Wszystko po to by pokazać, że warto być zaangażowanym młodym obywatelem - przekazał w interpelacji Marek Zborowski-Weychman.
Radny wymienił też główne cele SSBO:
- wzrost poczucia wpływu uczniów i uczennic na sprawy szkoły i miasta,
- włączenie uczennic i uczniów w decydowanie o sprawach szkoły i zyskanie wiedzy na temat jej funkcjonowania, dzięki czemu w dalszej perspektywie mogą stać się partnerami w podejmowaniu decyzji o ważnych sprawach i inwestycjach,
- budowanie pozytywnego obrazu szkoły otwartej na dialog i partnerstwo,
- społeczności szkolne dowiedzą się o działaniu Suwalskiego Budżetu Obywatelskiego,
- zachęcenie do korzystania z tego rodzaju praktycznego uzupełnienia zajęć z przedsiębiorczości.