3 głosy oddane pisemnie i 204 głosy za pomocą internetu - to wynik konsultacji społecznych dotyczących propozycji systemu identyfikacji wizualnej Miasta Suwałki.
O to jak powinno wyglądać w przyszłości logo Suwałk i cały system identyfikacji wizualnej miasta zapytali mieszkańców rządzący miastem. W tej sprawie w dniach 9 – 23 września odbyły się konsultacje społeczne. Przedstawione zostały cztery propozycje Systemu Identyfikacji Wizualnej Miasta Suwałki, a mieszkańcy mogli oddawać swoje głosy w wersji pisemnej z wykorzystaniem formularza konsultacyjnego lub internetowo poprzez stronę internetową Urzędu Miejskiego w Suwałkach. Łącznie oddanych zostało 207 głosów - 3 głosy pisemnie i 204 za pomocą internetu.
Wyniki konsultacji społecznych:
- Propozycja 1 – 153 głosy
- Propozycja 2 – 29 głosów
- Propozycja 3 – 9 głosów
- Propozycja 4 – 16 głosów
Obecnie obowiązujący SIW funkcjonuje w przestrzeni publicznej od 2011 roku. Zdaniem władz miasta przez trzynaście lat znacząco zmieniły się trendy, jak również możliwości graficzne, przez co jego założenia i rozwiązania stały się nieaktualne i nienowoczesne, stąd proponowane zmiany.
Dodajmy, że władze miasta w lutym bieżącego roku wprowadził nowe logo Suwałk bez konsultacji z mieszkańcami, ale decyzja spotkała się z tak dużą krytyką mieszkańców, że już następnego od pomysłu odstąpiono.
Propozycja nr 1
To aktualnie obowiązujący system, który w tej opcji otrzymał nowe funkcjonalności. Dotychczas logotyp mógł być używany tylko na białym tle, co bardzo ograniczało jego praktyczne wykorzystanie. Tu widzimy przykłady rozwiązań, które dają możliwość wykorzystywania tej propozycji na wielu różnych kolorach. Rozwiązanie dopuszcza również zmianę koloru fontu, w zależności od koloru tła na jakim występuje. Kolejna zmiana to możliwość używania oddzielnie składowych znaku. Zarówno sygnet jak również słowa „Pogodne” oraz „Suwałki” mogą funkcjonować osobno, co do tej pory nie było możliwe. Dzięki temu możliwym będzie lepsze dopasowanie odpowiedniej części znaku do tematyki materiału, na którym będzie on występować.
Propozycja nr 2
Typografia w samym znaku, jak i komunikatach dodatkowych jest wyrazista i mocna, a jednocześnie na tyle pogodna, że wzbudza pozytywne emocje. Znak można stosować z dopiskiem „pogodne”, ale swoją miejską funkcję spełnia również bez niego. Konstrukcja layoutów ma różne rozwiązania i oblicza – z jednej strony ukazuje „miękką” i bardziej twórczą prezentację komunikatów, dokładając kreatywne elementy, z drugiej pozwala na proste i narzędziowe stosowanie komunikacji.
Propozycja nr 3
W kolorystyce zaproponowana jest bogata, energetyczna paleta, która może być łączona w różnych konfiguracjach. W zestawieniu z wieloma opcjami konstruowania layoutów stanowi długofalowy potencjał do wykorzystania. Kolory wydobywają z Suwałk to, co w nich najlepsze – kolorowane są obszary, elementy i fragmenty, na które chce się zwrócić szczególną uwagę. Określenie „Pogodne” stanowi ważny element systemu, ale jest możliwe również stosowanie znaku bez dopisku.
Propozycja nr 4
Logotyp skrojony jak Suwałki – ciepło, miękko i różnorodnie. Dodatkowy znacznik – „pogodne”, ale też każdy inny, w zależności od potrzeby – stanowi uzupełnienie, dopowiedzenie pojawiające się nad typografią, może być stosowany zamiennie, komunikując charakter miasta. Bogactwo barw daje możliwość ciekawego i niebanalnego łączenia, co daje nieograniczone możliwości w projektowaniu. W komunikacji pojawiają się dodatkowe rysunki i ikony, które wprowadzają identyfikację w obszar pogodnej kreacji.