Pierwsze odbiory porodów na nowoczesnym symulatorze porodowym mają już za sobą studenci pielęgniarstwa Państwowej Uczelni Zawodowej.
Pod okiem dr Haliny Śliżewskiej studenci uczą się prawidłowo przyjmować poród, radzić sobie z powikłaniami okołoporodowymi oraz resuscytować noworodki. Jednocześnie symulator umożliwia rozwój umiejętności miękkich – przede wszystkim komunikacji z pacjentką.
Bezprzewodowy symulator kobiety rodzącej w pełni odwzorowuje cechy fizyczne człowieka. Obejmuje wszystkie etapy porodu, w tym rzadko występujące incydenty wysokiego ryzyka. Zawiera dwa modele płodu: do porodu w pozycji główkowej i miednicowej. Symulator umożliwia m.in.: badanie reakcji źrenic na światło, przyjmowanie porodu w różnych pozycjach – zarówno prawidłowych, jak i porodów patologicznych, trening wykonywania manewru Leopolda, czy Sellica, identyfikowanie tonów serca płodu, a nawet kontrolowanie krwawienia podczas porodu.
Zakup był możliwy dzięki Dydaktycznej Inicjatywie Doskonałości. Dzięki wsparciu przedsięwzięcia finansowanego z Ministerstwa Nauki i Edukacji w wysokości miliona złotych, Uczelnia oprócz symulatora porodowego wzbogaciła się m.in. o atlas anatomiczny, czy doposażyła laboratoria na Wydziale Politechnicznym m.in. Aplikacyjne Centrum Mechatroniczne.