Nadleśniczy wyjaśni przyczyny wycinki drzew w lesie Szwajcarskim

wyjaśnienie przyczyn wycinki drzew w lesie Szwajcarskim

Zaproszenie na najbliższą sesję Rady Miasta Suwałki ma otrzymać Nadleśniczy Nadleśnictwa Suwałki. Chodzi o wyjaśnienie przyczyn wycinki drzew w lesie Szwajcarskim oraz zasad gospodarki leśnej w lasach Skarbu Państwa.

 

O podjęcie rozmów z Nadleśnictwem Suwałki w celu zapewnienia maksymalnej ochrony lasu Szwajcarskiego apelował w minionym tygodniu Adam Ołowniuk z klubu "Łączą nas Suwałki". Radny skierował pismo do prezydenta Suwałk w imieniu mieszkańców miasta oraz aktywistów zrzeszonych wokół ruchów: Zielone Suwałki i Suwalsko-Augustowskiego Ruchu Antyłowieckiego. - Od kilku lat odwiedzając Las Szwajcarski, czy też jadąc w kierunku Jeleniewa lub Budziska, z przykrością widzimy wciąż nowe tereny leśne podlegające rozległym wyrębom. Zaskoczeni jesteśmy skalą tych działań. Obserwujemy, że dotyczą one pięknych, okazałych drzew, które oczywiście jako surowiec drzewny są najcenniejsze. Nie wchodząc w spór i kompetencje w zakresie Lasów  Państwowych chcielibyśmy porozmawiać o szczególnym lesie, który w znacznej części znajduje się w granicach naszego miasta, pomiędzy ulicami gen. K. Pułaskiego i M. Reja. Poza tym prosimy o informację o działaniach jakie w zakresie lasu i zieleni miejskiej chce podjąć Pan Prezydent, czy planowane są kompensacje strefy zielonej w obszarze miasta — chociażby dodatkowe nasadzenia, ewentualnie łąki kwietnie - interpelował radny. 

 

W odpowiedzi Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk przekazał, że skierował do przewodniczącego Rady Miejskiej w Suwałkach pismo w sprawie zaproszenia na najbliższą sesję Rady Miejskiej, w dniu 28 kwietnia br., Pana Wojciecha Rodaka — Nadleśniczego Nadleśnictwa Suwałki, aby osobiście przedstawił przyczyny przedmiotowych cięć i wyjaśnił zasady gospodarki leśnej w lasach Skarbu Państwa na terenie miasta Suwałki, ze szczególnym uwzględnieniem Lasu Szwajcarskiego.

 

- Pragnę podkreślić, że również jest mi bliska postulowana przez Pana idea zwiększania powierzchni zieleni miejskiej, jak również przeprowadzania kolejnych nasadzeń drzew i krzewów oraz zakładania kolejnych tzw. łąk kwietnych. Uważam, że w tej kwestii Miasto Suwałki czyni od wielu lat naprawdę wiele, a docierające do mnie pozytywne reakcje mieszkańców są tego szczególnym dowodem. Informacje na temat podjętych w ubiegłym roku działań na rzecz terenów zielonych w naszym mieście zostaną zaprezentowane na kwietniowym posiedzeniu Komisji Strategii i Rozwoju Gospodarczego przy okazji rozpatrywania informacji z działalności Zarządu Dróg i Zieleni w Suwałkach - zakończył włodarz. 

6 Komentarzy

Adrian

15/04/2021

Tymczasem radnym i mieszkańcom polecam seminarium "Lasy ochronne miast":

wb.pb.edu.pl/inl/lasy-ochronne-miast-stan-obecny-i-przyszlosc/

Już w piątek  23 kwietnia 2021 r. - online.

Mieszkaniec

15/04/2021

"my to z miłości do lasu i drzew, dla naszej bolszewickiej partii i naszych towarzyszy, ku pamięci najwybitniejszego z leśników min. Szyszko, dla dobra naszych finansów(prywatnych), dla naszego bezpieczeństwa przed kornikami i jakimiś lewackimi ekologami".Doradzi jeszcze, aby ewentualnie  w tej sprawie zwrócić się do rzecznika praw obywatelskich. Faktem jest, że ci barbarzyńcy rabują obecnie na potęgę nasze państwowe lasy w całej Polsce, nawet w niektórych parkach narodowych. ***** ***.

W Polsce jest najwięcej lasów w całej Unii. Dlatego Bronisław K. chciał je sprywatyzować i wypłacić kaskę swoim ziomalom z pewnego kraju. Dla motłochu wystarczy zabetonowanie Czarnej Hańczy oraz rynku.

Wyprzedzają nas kolejno: Hiszpania, Estonia, Rosja, Czarnogóra, Grecja, Austria, Lichtenstein, Macedonia, Chorwacja, Białoruś, Cypr, Norwegia, Słowacja, Gruzja, Portugalia,  Albania, Włochy, Bułgaria, Litwa, Serbia, Andora, Czechy, Luksemburg, Szwajcaria, Francja, Niemcy. Polska jest na 9 miejscu ok końca!

STOP propagandzie TVP.INFO !

Primo: Polska w UE nie jest na 1. (pierwszym) a na 7. (siódmym) miejscu, więc kłamiesz,

Secundo: Proponuję doczytać (ze zrozumieniem) projekt proponowanych uregulowań prawnych (grudzień 2014). Wpisanie kwestii dotyczących lasów państwowych bezpośrednio do konstytucji miało wzmocnić ich prawną ochronę, również w kwestii ewentualnych przekształceń własnościowych ( de facto, obecnie takiej ochrony prawnej nie posiadają), więc kłamiesz albo całkowicie nie orientujesz się w temacie powtarzając fałszywe propagandowe frazesy,

Tertium: Zdaję sobie sprawę, że masz trudności w zrozumieniu funkcjonowania systemu prawnego w Polsce. Otóż  w Polsce prezydent ma bardzo ograniczone możliwości legislacyjne i bez zgody parlamentu, nic w przedmiocie ustawodawczym uczynić nie zdoła. Tak więc, twoje brednie o prezydencie Komorowskim w kwestii lasów są fałszywe ( a te lasy to miał Rosjanom, Niemcom czy Izraelitom sprzedać, bo nie dopisałeś),

Ponadto rozumiem że jesteś z tego lepszego sortu, nazywając innych ludzi "motłochem",

Ps. A wybetonowany plac Konopnickiej też mi się nie podoba. Nie pozdrawiam

 

Dodaj komentarz