Lasy Społeczne - ankieta dla suwalczan

Lasy o zwiększonej funkcji społecznej, ankieta

 

Władze Suwałk zachęcając do udziału w ankiecie przygotowanej przez Lasy Państwowe w której można wskazać "Lasy o zwiększonej funkcji społecznej".

 

Lasy Państwowe podejmują kroki w kierunku usystematyzowania tematu lasów wokół dużych miast. Zasady gospodarowania takimi lasami mają mieć, jako priorytet ich trwałość, bezpieczeństwo odwiedzających i utrzymanie walorów krajobrazowych. Pojawi się też nowa kategoria, a mianowicie „lasy o zwiększonej funkcji społecznej”. To pojęcie szersze niż tzw. lasy „miejskie” czy „podmiejskie”, obejmujące również intensywnie odwiedzane lasy na wsi czy w okolicach wypoczynkowych. Najistotniejsze w lasach o zwiększonej funkcji społecznej, będą kwestie zachowania trwałości lasu, krajobrazowe oraz bezpieczeństwa publicznego i pożarowego.
 
- Obszary lasów o zwiększonej funkcji społecznej wyznaczą nadleśnictwa ale Mieszkańcy naszego Miasta mają możliwość szerszego uczestnictwa w podjęciu takiej decyzji, tam gdzie lasy są wyjątkowo chętnie odwiedzane przez Mieszkańców Suwałk. Zapraszamy do udziału w ankiecie i wskazania lasów cennych dla Ciebie i Twoich bliskich. Każdy głos oddany w ankiecie jest bardzo cenny i zostanie przeanalizowany przez Lasy Państwowe - informują władze miasta.

LINK do ankiety: https://forms.gle/ZYhQvrsoCKPHmU75A
 
 
Zasady gospodarowania lasami:

  1. nie powinny  powodować nagłych zmian w krajobrazie (sposób podejścia nadleśnictwa może być skierowanie do myślenia kategoriami pojedynczych drzew i ich grup.
  2. powinny uwzględniać różnorodny charaktery potrzeb społecznych. w tym np.:
  •     ograniczenie stosowania wycinek zupełnych i preferowanie wycinek rozłożonych na lata, nie skutkujących jednorazowym odsłanianiem dużych powierzchni ziemi - zabiegi gospodarcze nakierowane na poprawę stanu zdrowotnego i zróżnicowanie struktury,
  •     nacisk na odnowienia naturalne,
  •     terminy wykonywania prac w okresie minimalnego ruchu rekreacyjnego.
  •     zintensyfikowanie zagospodarowania turystycznego i jego promocja;
  •     priorytet bezpieczeństwa publicznego (pożarowe, upadki martwych drzew).
     

Dodaj komentarz