Miejskie uroczystości upamiętniające 85. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej odbyły się w niedzielę (01.09) pod Pomnikiem Żołnierzy Września 1939 r. przy ul. Wojska Polskiego w Suwałkach.
Przedstawiciele służb mundurowych, instytucji, zakładów pracy, harcerze, kombatanci i poczty sztandarowe spotkali się w niedzielne przedpołudnie przy pomniku Żołnierzy Września na ulicy Wojska Polskiego, aby wspólnie upamiętnić kolejną rocznicę wybuchu II wojny światowej. Najpierw odbyła się msza święta w kościele pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła, a po mszy zebrani przemaszerowali ulicą Wojska Polskiego pod Pomnikiem Żołnierzy Września 1939 r. Był Hymn Państwowy apel poległych, modlitwa, salwa honorowa i złożenie kwiatów pod pomnikiem przez delegacje. Głos w trakcie uroczystości zabrali Czesław Renkiewcz, prezydent Suwałk Jacek Niedźwiedzki, poseł Koalicji Obywatelskiej, senator Marek Komorowski, a także Jerzy Brzozowski, dyrektor Muzeum Okręgowego w Suwałkach, który przedstawił rys historyczny.
- Już przed pierwszym września suwalskie oddziały zajęły swoje pozycje wzdłuż granicy z Prusami. 2. września samoloty niemieckie zbombardowały ładujący się na pociąg 41 suwalski pułk piechoty i suwalskie koszary. Już 2. września byli pierwsi zabici i ranni wśród żołnierzy u ludności cywilnej. Mimo że Suwałki i Suwalszczyzna nie stanowiły głównych kierunków uderzeń wojsk niemieckich, to ta wojna dotarła do nas niezwykle szybko. Jeśli chodzi o walki, to tak naprawdę w samych Suwałkach walk nie było ze względu na to, że suwalskie oddziały wymaszerowały. Ale warto pamiętać, że już w pierwszych dniach września oddziały suwalskiej brygady kawalerii toczyły walki na pograniczu w rejonie Bakałarzewa, Raczek, że między innymi 3 Pułk Szwolażerów zajął miejscowość Cimochy leżącą po tamtej stronie granicy i że suwalska brygada kawalerii miała w planach zajęcie Olecka. Z wojny obronnej niemal przekształciło się to w wojnę zaczepną. Natomiast bardzo szybko po niepowodzeniach na froncie została ona przekierowana na południe i nastąpił wymarsz w kierunku Zambrowa, stąd też te walki tutaj na Suwalszczyźnie zostały przerwane - mówił Jerzy Brzozowski.
II wojna światowa rozpoczęła się 1 września 1939 roku od ataku Niemiec na Polskę. W Suwałkach wojna rozpoczęła się dzień później od zbombardowania koszar i nalotu na 41. Pułk Piechoty. Był to największy i najtragiczniejszy konflikt w dziejach.
1. września to także Dzień Weterana Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej -obchodzony jest rokrocznie również 1 września, a został ustanowiony 25 kwietnia 1997 r. przez Sejm RP jako święto obrońców Ojczyzny, upamiętniające poległych w obronie niepodległości Polski na polach bitewnych.